Как да вбесите норвежците докато посещавате страната им

Как да вбесите норвежците докато посещавате страната им

Съвременните наследници на викингите са толкова вежливи и търпеливи, че никога открито няма да изразят разочарованието си от нещо, което сте направили

Съвременните наследници на викингите са толкова вежливи и търпеливи, че никога открито няма да изразят разочарованието си от нещо, което сте направили, и да ви покажат, че са се обидили от нещо, което сте казали.

Но тъй като все повече туристи се отправят към Норвегия заради зашеметяващте ѝ фиорди и живописни градове, норвежците стават все по-чувствителни към глупостите на туристите.

Вижте някои от нещата, които е препоръчително да избягвате, повече за спокойствието на местните, но също и за възможно най-ползотворно пътуване в страната.

Прехваленият норвежки стандарт. Живеят добре, или просто оцеляват?

Да очаквате да си купите твърд алкохол в супермаркета...

Алкохолът в Норвегия (всичко по-силно от 4,7%) е се контролира от държавата и се продава единствено в държавните магазини „винмонополет“. Това произлиза от забраната през 20-те години и по-съвременните опити за справяне с високите нива на лакохолизъм в страната.

Норвежците ще ви кажат, че всъщност законите днес са много по-либерални. Можете да намерите „винмонополет“ в почти всеки град (големите градове като Осло имат няколко), но трябва да внимавате за работното им време. Те отварят в 10 ч. и затварят в 17 ч. от понеделник до сряда, 10-18 ч. в четвъртък и петък, 10-15 ч. в събота и почиват в неделя, съобщава Culture Trip.

... или дори бира в определени часове и дни

Ами алкохолът под 4,7%? Разбира се, можете да си купите бира и различни сайдери в супермаркетите и бакалиите, просто трябва първо да си погледнете часовника. Там алкохол се продава до 20 ч. в делнични дни и до 18 ч. в събота, в неделя не се продава. На някои празници и в дните за избори също се спира продажбата.

Да кажете някога нещо лошо за краля

Желателно е да не правите изказвания за конституционната монархия на Норвегия. Краялт и кралското семейство в страната имат повече церемониална роля, докато избраното правителство има реалната власт, и този неутралитет вероятно е причината те да са толкова обичани и уважавани в обществото.

Настоящият крал Харалд Пети е особено популярн. Не само защото той е първият роден в Норвегия принц след Олав Четвърти през 1370 г., но също и е на 80 години, с бистър ум, чувство за хумор и много вдъхновяващ.

Да се качите в такси преди първо да погледнете цените

Такситата в Норвегия са безопасни, чисти и с добра репутация. Освен това са и лукс. Да се качите на такси от летище Гардермоен до Осло може да ви струва между 60 и 150 долара като тарифата на километър варира в зависимост в кой град сте и коя фирма ползвате.

Много рядко ще видите местен жител да хваща такси. Обикновено това става при спешен случай или когато някой друг плаща (например много училища наемат таксита да превозват деца, които живеят в селски райони).

Да пиете на обществено място в делничен ден

Както вече сте разбрали от обясненията за алкохола, норвежците имат сложна връзка с него. Заради държавния монопол и преобладаващо литеранското минало, на консумацията на алкохол в делничен ден все още се гледа с лошо око. Но е културно прието да пиете цял уикед.

Разбира се, ако си вземете чаша вино за вечеря в ресторант, никой няма да ви каже нищо. Но ако планирате да правите парти или да се разхождате с бутилка на улицата, по-добре изчакайте петък вечер, когато цялата страна ще пие с вас.

Да ядете само в павилиони за бургери и сергии за хот-дог

Вярно е, че норвежците са влюбени в хот-дога и са се постарали да можете да го откриете на всеки ъгъл. Също така е вярно, че те имат невероятни павилиони за бургери.

Но би било жалко да не опитате традиционните норвежки ястия или модерната северна кухня в най-добрите ресторанти.

Да приемете, че всички говорят английски

Нивото на хората, които говорят английски в Норвегия е наистина изключително, особен сред младите. Но макар че през повечето време няма да срещнете трудности, не всеки ще може да ви разбере. Шофьорите на автобуси, например, често са по-възрастни и говорят само норвежки.

Има и много имигранти, които говорят свободно норвежки, но разбират елементарен английски. Ако искате да ви упътят, чудите се дали да вземете конкретен автобус или дали да си купите нещо в магазин и английският не ви помага, покажете им карта или снимка на продукта на телефона си. Това ще ви е достатъчно за комуникация.

Да се опитате да си купите билет за влак с пари в брой

Въпреки че на големите гари като Осло С, където продавачите на билети приемат банкноти до 500 крони, няма да имате проблеми, продавачите на билети в почти всички местни гари приемат или монети или карти. Няма и офиси за физически билети, където да можете да си ги купите.

Това, което можете да направите, ако имате само банкноти, е да изберете вагон с кондуктор (те са ясно обозначени). В тези вагони ще можете да си купите билет по време на път, въпреки че ще ви струва с около 25% повече.

Да се опитате да платите с кеш там, където пише „корт“, а не „контант“

Норвеждите не са почитатели на парите в брой. Не само че цялата тази хартия не се отразява добре на околната стра, но и транзакциите с карта са по-безопасни и лесни за проверка като дойде време за данъци.

Ще ви бъде много трудно да намерите място, което да не приема повечето кредитни и дебитни карти, а в същото време на много места приемат само „корт“ (карта), а не „контант“ (кеш), така че трябва да сте подготвени.

Да си носите чадър вместо дъждобран

Не че някой ще ви се скара, ако носите чадър да се предпазите от дъжда, просто ще ви погледнат със съчувствие, когато дъждът спре след 5 минути и трябва да си сгъвате чадъра. А след още 5 започне да вали отново и ви трябва пак да го отваряте.

Времето в Норвегия е непредсказуемо, особено през пролетта, лятото и есента (през зимата вали сняг или е спряло да вали сняг).

В рамките на един ден дъждът може да започне и да спре около 20 пъти. Затова норвежците не считат чадъра за много практичен.

Да правите сравнения с Швеция на висок глас

Навиците на скандинавците, които ги правят здрави и красиви

И норвежците и шведите са цивилизовани, вежливи скандинавци, които вярват, че са по-добри едни от други. Вярно, норвежците не са слепи за факта, че някои неща са по-добре в Швеция (много от тях редовно пресичат границата да си купуват алкохол и продукти на по-ниски цени), но това е нещо, което да си ги тормози тях, докато вие по-добре да се престувате, че не го виждате.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

странно

странно 31.12.2020 15:22

Както е (пре)писано излиза, че можеш да ги вбесиш само защото очакваш да намериш нещо си в супера ... Местните да не би да са ясновидци ?