Къде и кога да сбъднете мечтата си да зърнете Северното сияние

Къде и кога да сбъднете мечтата си да зърнете Северното сияние

Можете да последвате известните туристически маршрути или да намерите своя собствен път до там

Снимките и видеоклиповете далеч не са способни да уловят и предадат красотата на Северното сияние. Ако искате да видите това невероятно светлинно шоу, просто трябва да отидете там, където се разиграва то, и да го видите с очите си.

За мнозина това е едно от задължителните неща, които да направят през живота си. Важно е, обаче, да се информирате какво да направите, за да уцелите точноя момент.

Загадъчното сияние в морето, което се появява само нощем край няколко залива ВИДЕО

Можете да последвате известните туристически маршрути до местата, които са най-популярни за наблюдение на Аурора Бореалис. Или да намерите своя собствен път до там. Важното е да не излизате извън „сияната зона“, която огражда най-северните части на света.

Освен това, обаче, трябва да знаете къде и кога да отидете. Например лятото може да е подходящ момент за ваканция, но за Северното сияние трябва да планирате отпуската си през зимата или пролетта, пише space.com.

Вижте точно къде и кога трябва да отидете, за да видите тази красива светлина в пълния ѝ блясък, както и откъде идва силата ѝ.

Кога да отидете

Ако планирате пътуване за Северното сияние, погрижете се то да не е по средата на лятото. Трябва ви мрак, за да видите светлините, а в „сияйната зона“ през летните месеци не е тъмно.

Освен това ви трябва ясно небе. По принцип зимата и пролетта са по-малко облачни от есента в и около „сияйната зона“. Затова най-добре пътуването да е между декември и април, казва Чарлз Деер, професор в Университета на Аляска.

Перфектният вариант е пътуването ви да съвпада с новолуние, както и да сте далеч от градските светлини, когато дойде моментът да погледнете нагоре. „Облечете се топло, организирайте наблюдението на небето между 22 и 2 ч. местно време, въпреки че активен период може да има по всяко време в тъмната част. Активните периоди обикновено траят по 30 минути и се случват на всеки два часа, ако активността е висока. Сиянието е спорадичен феномен, който се получава на случаен принцип за кратко време или не става изобщо“.

Можете да проследите активността на Северното сияние във всеки район на сайта на Геофизичния институт на Университета на Аляска във Феърбанкс.

Къде да го видим в Европа?

В Европа най-лесният начин е да заминете за северните части на Норвегия, Швеция и Финландия. „Като цяло, Скандинавия е мястото. Те са в добра форма за това“, посочва Деер.

Северна Норвегия, особено районът около Тромсо, е много известна дестинация. Предлагат се много обиколки и има много англоговорящи хора, които да ви заведат. Гледката от там е фантастична.

Има цял куп подходящи места за наблюдение в Националния парк Абиско в Северна Швеция. „Абиско си е създал репутацията на номер 1 дестинация за наблюдение на сиянието на планетата поради факта, че се намира при много специфичен климат без почти никакви изпарения в сравнение с другите места в зоната“, казва фотографът Чад Блейкли.

Исландия също е добър избор. Трябва, обаче, да си предвидите достатъчно време, тъй като може да ви се наложи да изчакате да се вдигнат облаците. Времето там може да е много враждебно.

Русия е пълна противоположност – като цяло не става. Въпреки че значителна част от „сияйната зона“ се намира на територията на Северна Русия, тези райони са доста трудни за достигане им липсва на туристическата инфраструктура, необходима на пътешествениците.

Северна Америка

Има много добри варианти за наблюдение на сиянието и в Северна Америка. Но по-добре да избягвате далечния край на Източна Канада, който често е доста облачен. „Между залива Джеймс и западния бряг на Аляска – навсякъде покрай „сияйната зона“ е подходящо място“, обяснява Деер.

Добра идея за пътуване е Йелоунаиф или Уайтхорс в Канадски Юкон.

Пътешествениците могат да хванат и влака през „сияйната зона“ до град Чърчил в Манитоба на запдния бряг на залива Хъдсън – регион, известен с популацията си на бели мечки.

В Аляска навсякъде от Феърбанкс на север изгледът е много добър. В самия Феърбанкс местните наблюдават сиянието в 8 от всеки 10 нощи.

Небесни фойерверки

Причина за удивително красивото природно явление е слънчевата дейност. Атмосферата на Слънцето е съставена най-вече от водород. От най-външния и най-разредения ѝ слой непрекъснато се откъсват невидими частици (електрони и протони) и изтичат в Космоса. Този поток се нарича слънчев вятър.

Част от него достига Земята и под действие на нейното магнитно поле, което е най-силно при полярните области, взаимодейства със земната атмосфера, предизвиквайки разноцветно светене на атмосферни газове.

Съвършената гледка към звездите – ето на кои места ще я намерите

На всеки 11 години дейността на Слънцето достига своя максимум и потокът на слънчевия вятър се засилва. В този период полярните сияния са много живописни.

Понякога слънчевите изригвания могат да изместят значително Северното сияние и да го направят видимо много по на юг, на места като Илинойс и Охайо. Ако планирате, обаче, да видите този красив феномен, не може да разчитате на слънчевите бури, а по-добре да се отправите към дестинация, близка до Полярния кръг.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай