Известно е, че холандците са странни хора. Това е твърдение на холандски пътешественици, които обикалят света и винаги питат хората какво мислят за родната им страна.
„Не знам защо ние като холандци обичаме да питаме другите за нашата страна. Комплименти ли очакваме?“, пишат те в блога си madefortravellers.com.
„Живеем в Хага от много години, тук много чужденци живеят и работят, затова научих много за странностите на холандците от тях“, обясняват те. Освен това блогърите са работили в много страни в чужбина, което бързо им е помогнало да се ориентират защо изглеждат странно за чужденците.
Необичаен мост в Нидерландия обръща нещата с главата надолу
Вижте кои са най-неочакваните и странни неща в най-гъстонаселената страна в Европа:
1. Холандците са директни
„Не, не сме груби. Казваме каквото мислим и казваме точно каквото искаме да кажем. Да си честен е много важно за холандците. Не искаме да ви обидим, уважаваме ви достатъчно, за да ви кажем истината.
Така че, ако имате нещо между зъбите, ще ви кажем. Ако ни предложите торта, а не ни се яде, холандците ще ви го кажат без да се колебаят. Ако идвате на рождения ни ден с подарък, който вече сме получили, холандците веднага ще ви кажат.
2. Скучни партита за рожден ден
Това всъщност зависи от поколението. Студентските партита са по-щури от нормалните рождени дни в Нидерландия. На нормален холандски рожден ден хората сядат в кръг и си приказват. Храната и напитките са в средата и няма шумна музика.
Има и неписани правила за това кое след кое идва по отношение на храната. Първо има парче пай или торта с кафе или чай и след това идват алкохолните напитки като вино и бира. Може би и местната подобна на джин напитка “Jonge Jenever” за по-възрастните хора.
Типичната почерпка включва кубчета сирене, парчета навито месо и варени яйца. Когато започне да става късно и бирата да хваща, ние пържим храна неща като „битербален“ и ги топим в майонеза.
За чужденците е странно, че когато някой влезе в стаята, поздравяваме всички с ръкостискане и три целувки по бузата. Дори когато хората не се познават.
Холандците не обичат да забравят рождените дни на другите, затова окачваме календар на стената на тоалетната с всички имена на хора от нашето семейство и приятелите с точните дати, за напомняне. Там има рождени дни, годишнини от сватби, денят, в който някой е починал. Почти всичко.
3. Холандците обичат да купонясват на рождения ден на краля
Знаем как да празнуваме, особено на Деня на краля. 27 април. Цялата страна не работи и се облича в странни оранжеви дрехи. По улиците се провеждат големи безплатни фестивали, а клубовете и баровете започват още от предната вечер – Нощта на краля.
Също така това е единственият ден в годината, когато холандците могат да продават „боклуците“ си на улицата. Това е една голяма гаражна разпродажба по площадите и улиците както на големите градове, така и на малките села.
4. Холандците полудяват, когато националният отбор по футбол играе на европейско или световно първенство
Холандците са големи футболни фенове. Наричаме се „оранжевия легион“ и колкото и да сме земни в ежедневието си, това се променя, когато подкрепяме националния отбор.
Винаги чакаме с нетърпение следващата европейска или световна купа, които се организират през две години. Няколко седмици преди събитието холандците започват да украсяват всичко в оранжево – къщи, улици, коли, сгради, офиси и т.н. Когато играта започне, холандците се обличат в шантави оранжеви дрехи – от оранжеви лъвове, клоуни, странни шапки до изрисуване на лицата.
5. Защо холандците се обличат в оранжево, след като знаметео им е в червено, бяло и синьо?
Доминацията на оранжевия цвят датира от времето на Вилхелм Орански. Той бил един от основните водачи на нидерландската революция по време на Осемдесетгодишната война срещу Испания през 16-и век. Въстаниците сменили червения цвят в неофициалното национално знаме на оранжев в чест на техния водач. Оранжевият си остава националният цвят за нидерландците, за кралското семейство и всички национални спортни отбори.
6. Известно е, че холандците са стиснати, но вярно ли е това?
В английския език има израз “Going Dutch“, който буквално означава „да правим като холандците“, а всъщност се използва за разделяне на сметката в ресторанта или бара. Холандците делят дори голяма сметка на големи групи. В много местни ресторанти ще видите правило в менюто, което казва, че ресторанта не разрешава плащането на една сметка от 10 души. Дори има специални приложения, коието да помогнат в тези ситуации.
В същото време Нидерландия е в топ 10 на страните с най-висока благотворителна дейност.
7. Всички карат велосипеди, но никой не носи каска
Имаме повече велосипеди, отколкото холандци. Имаме широка мрежа от велоалеи навсякъде. А в трафика правилото е: велосипедът винаги е прав.
Живеем на равна земя и е лесно да се кара навсякъде. А градовете ни са със стари центрове с малки улици и много зони без автомобили. Затова е много по-лесно да се движиш из града на колело. Затова холандците ходят с колело навсякъде – на работа, училище, до магазина, до приятели, до ресторанта.
Колоездачите са толкова много, че холандците всъщност не се смятат за колоездачи. „Ние не сме колоездачи, ние сме холандци“, казват те. И може би поради тази причина не носят каски.
Освен това изобщо нямат желание да карат най-новия модел с високотехнологични джаджи. Любимият им велосипед е „колелото на баба“.
8. Никой не обича лакрицови бонбони. Освен холандците
Нали знаете тези черни бонбони, които някои наричат „Дропс“? Могат да се намерят навсякъде в Нидерландия и има дропс за всеки вкус – от сладки до солени, меки и твърди, в най-различни форми.
Нидерландия се слави с най-високата консумация на лакриц в света – един човек изяжда над 2 кг на година. Наред с холандското сирене и захарните пръчици, с които хората си русят сандвичите, лакрицът е едно от нещата, с което холандците никога не се разделят, когато са на път.
9. Холандците слагат майонеза на почти всичко
Не заставяйте между холандците и тяхната майонеза. Хубавата майонеза е нещо, което приемаме сериозно. Не обичаме френска майонеза, тя е твърде кисела. Обичаме си нашата кремообразна сметана от наши марки.
10. Пият си бирата с два пръста пяна
Обичаме бирата с пяна. Не английската версия почти без пяна. Искаме достатъчно количество пяна, което мерим с два пръста.
За това си има причина. Пяната предпазва бирата от кислорода. Така газът в бирата не се изпарява. Кислородът влияе и на вкуса, а ние не искаме това. Когато пяната изчезне, холандците казва „бирата е умряла“. Вече няма свеж вкус.
11. Ядат сурова херинга
В Нидерландия яденето на сурова херинга е традиция от 600 години. Особено за хората, живеещи в западната част на страната, които живеят близо до Северно море. Оттам идва всичката херинга. На практика тя не е сурова. Тя се замразява и се слага в сол за няколко дни.
12. Хиляди хора се къпят в леденото Северно море на 1 януари
Плуването в студена вода е популярно в Северна Америка и Европа. Има специални асоциации на зимните плувци, които организират състезания в минусови температури.
Защо холандците са толкова високи
През 1920 г. канадецът Питър Пантадес решава да организира такова ледено плуване за отбелязване на Нова година. Само петима души участвали в първото „Новогодишно плуване“. 40 години по-късно това събитие се разпространява и в Нидерландия. В последните години то се прави не само по крайбрежието, но и в други части на страната, където хората влизат в езера и други водни басейни.