Луксозно и уютно: Най-скъпата библиотека в света предлага доживотен абонамент СНИМКИ

Луксозно и уютно: Най-скъпата библиотека в света предлага доживотен абонамент СНИМКИ

Тя съдържа около 5000 заглавия, като всички те са публикувани от местното издателство Алфарет, което е и инициатор на проекта за откриването на библиотеката

Гоблени, удобни кожени диванчета, свещници и изящна дърворезба - това е библиотеката Книжная Капелла, която се намира в центъра на Санкт Петербург. Тя изпълнява всички очаквания за лукс, съответстващ на най-отдадените любители на литературата. В буквален превод името ѝ означава Параклис на книгата.

За да се насладите на тази атмосфера обаче, ще трябва да си приготвите доста сериозна сума. Един билет за четиричасово посещение на библиотеката струва цели 115 евро. Тази такса съвсем не съответства на повечето библиотеки в Русия, които предлагат свободен достъп за своите читатели.

Колекцията на книжния параклис обаче не е съвсем обикновена. Тя съдържа около 5000 заглавия, като всички те са публикувани от местното издателство Алфарет, което е и инициатор на проекта за откриването на библиотеката.

Отварят най-дълбокия басейн в света - цял потопен град! ВИДЕО

Цената за взимане под наем на отделна книга варира от 350 до 580 евро.

Всички заглавия датират от периода между 16-и и 19-и век и са подредени в тематични стаи, които носят имена като "Книга за войните" или "Книга за пътуванията".

Мотото на библиотеката е фраза на писателя Хорхе Луис Борхес: "Винаги съм си представял рая като библиотека".

"115 евро за едно посещение със сигурност не е ниска цена, но все пак е по-ниска в сравнение с билет за опера или балет. Обикновено хората не се изненадват от цената просто заради размера ѝ, а заради това, че трябва да платят толкова за библиотека", казва директорът на Книжная Капелла Ирина Котешова.

Това не е единствената библиотека, която взима такса за посещение. Годишният абонамент за Лондонската библиотека, например, струва между 255 и 510 паунда (между 300 и 600 евро), а  доживотният е 22 000 паунда (25 800 евро).

Никой не може да стъпи на този необитаем остров, но хората през цялото време го наблюдават с бинокъл, защо?

Библиотеката Портико в Манчестър пък таксува доживотните си абонати с 4667 паунда (близо 5500 евро).

В сравнение с тях абонаментът за Книжная Капелла изглежда доста скъп. Годишната карта е на цена от 230 000 рубли (2655 евро), а перманентната струва близо 5 милиона рубли, или 57 700 евро).

По думите на Котешова библиотеката, която съществува от 2017 година, се използва най-вече от колекционери, историци и учени, както и от бизнесмени, които искат да провеждат срещите си на тихо и спокойно място.

Тя признава, че младите учени, които тепърва започват своята академична кариера, вероятно няма да могат да си позволят високите такси за посещение. Но известните учени и преподаватели са сред редовните посетители, а някои от тях дори купуват някои заглавия.

Сред най-ценните текстове в колекцията на Книжная Капелла са ръкописните атласи на руските провинции от 1760 година, както и броевете на имперското списание "Нива" отпреди Октомврийската революция.

Издателството Алфарет, което съществува от 2006 година, публикува основно историческа руска и западна литература, както и луксозни издания, посветени на историята на изкуството. Обикновено тиражите са в не повече от 100 броя.

"Книжная Капелла не е точно библиотека в традиционния смисъл на думата. Не е и музей, макар че притежава част от характеристиките на такъв. Тя не е и книжарница, въпреки че спокойно можете да си купите някои от книгите. Това е нов начин, по който хората могат да "общуват" със старата литература", казва Котешова.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай