Местата по света с най-малко светли часове на деня

Представете си, обаче, какво е да живеете в градове, където мракът господства много по-дълго от дневната светлина.

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/mestata-po-sveta-s-nay-malko-svetli-chasove-na-denya Pochivka.blitz.bg
Местата по света с най-малко светли часове на деня

Пролетта настъпи, а с нея нарасна и светлата част от денонощието по нашите ширини. Тепърва ще се радваме на дълги светли дни.

Представете си, обаче, какво е да живеете в градове, където мракът господства много по-дълго от дневната светлина. 

Вижте кои са трите града на планетата с най-малко часове слънчева светлина:


1. Рюкан (Норвегия)

Представете си малко село, разположено в долина в южната част на Норвегия, заобиколено от планини. Приблизително на 170 километра от Осло, Рюкан е едно от най-уникалните места в света.

Естествената му красота е и най-лошата му характеристика, тъй като именно поради това географско местоположение Рюкан не получава нито една капка слънчева светлина в продължение на 6 месеца в годината. От септември до март планините правят невъзможни за слънчевите лъчи.

Но тази ситуация се промени преди няколко години. След един век, прекарващ шест месеца в годината в полумрак, през 2013 г. бяха инсталирани 3 хелиостатични огледала, които се движат и въртят по определена ос, за да улавят слънчевата светлина.

Неговата система за проследяване им позволява да проследяват слънцето в зависимост от височината му и да отразяват слънчевата светлина надолу към главния площад, където жителите на Рюкан могат да усетят малко слънце върху лицата си, докато разговарят със съседите си, съобщава endesa.com.

Град, в който слънце не огрява, се спасява по невероятен начин от депресията

2. Бароу (САЩ)

Отиваме в Северна Америка, за да посетим Бароу, разположен в най-северната точка на Аляска. Това е най-северната точка на Съединените щати и важна географска забележителност, маркираща границите между две от маргиналните морета на Северния ледовит океан: Чукотско и Бофорт.

Наскоро промени името си на Utqiaġvik, с цел да почете местните племена и инуитския етнически произход на района, особено културата туле.

Бароу стана известен благодарение на филма "30 дни от нощта", където група вампири се възползват от дългите часове на тъмнина.

Бароу може да изкара два месеца без да види слънчева светлина, тъй като се намира само на няколкостотин километра от Арктическия полярен кръг. Може би за да компенсира това, Бароу преживява това, което е известно като „среднощно слънце“, когато царят на небето излиза през май и няма да залезе отново в продължение на 3 месеца.

Най-северното място на света, където има квоти за алкохол, но няма боклук

3. Торсхавн (Фарьорски острови)

Столицата на Фарьорските острови, Торсхавн, не е подходяща за тези, които усещат студа. Тук, в средата на Северния Атлантик, между шотландския бряг и Исландия, има архипелаг, разбиван от силни ветрове и където мъглата и облачното небе са нещо обичайно.

Торсхавн вижда само около 37 слънчеви дни годишно, средно около 840 часа годишно. През останалото време е най-добре да се облечете дебело: средните температури не достигат 7°C.

Горещи

Коментирай