Свръхтуризмът все повече се признава като проблем в много градове с интересни исторически паметници или изключителни природни обекти. Често туристите не осъзнават колко разрушително е въздействието им върху живота на обикновените хора на такива места.
Express публикува история от потребител на Reddit с псевдоним J_J_R, който живее в град, включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
„Хората изглежда мислят, че целият град е музей. Карал съм хора да притискат лицата си към прозорците ни, за да погледнат, или просто да отворят портата и да влязат направо в двора ми“, каза мъжът.
Един ден неканен гост бил обиден от J_J_R, защото нямал знак на къщата си, че туристите не се допускат. Твърди се, че този човек искал да използва тяхната тоалетна.
Крайбрежните градове на Норвегия са известни с това, че изглеждат като извадени от приказките. Ето защо круизните кораби често водят там туристи, на които явно им липсва добро възпитание. Норвежците например се оплакват, че туристи от круизни кораби често влизат на територията на имотите им.
Един потребител на Reddit призна, че веднъж е направил точно тази грешка, докато е бил на почивка в Бали.
„Бях на разходка през първата си сутрин в Бали и видях тази отворена порта към голям двор, където жените подреждаха купища дарове. Помислих си, че може да е храм и застанах на входа, погледнах, попитах дали е отворен. Жените бяха изненадани, обясниха, че това е тяхната къща, а аз се извиних и изразих възхищението си колко красива е къщата. Те бяха много горди с нея и ми обясниха някои неща за балийците жилища“, каза той.
Венеция, известна с уникалната си архитектура и канали, страда от прекомерен брой туристи. За да се намали тежестта върху инфраструктурата на града, от април 2024 г. беше въведена входна такса от 5 евро за еднодневни посетители.
Освен това от 1 август 2024 г. беше въведено ограничение за размера на туристическите групи до 25 души и беше забранено използването на високоговорители по време на екскурзии. Нарушителите на тези правила са изправени пред глоби от 25 до 500 евро.
Също така град Дубровник, популярен курорт на адриатическото крайбрежие, също е изправен пред проблема с свръхтуризма. През 2018 г. градските власти решиха да ограничат броя на туристите, които могат да бъдат в историческия център по едно и също време, за да запазят културното наследство и да подобрят качеството на живот на местните жители.