От земята професията им изглежда като чисто удоволствие. Те пърхат по света, наслаждават се на безплатни пътувания и никога не скучаят.
Но всъщност небесните феи трябва да вдигат тежести, да разделят биещи се мъже и дори да израждат. Спешни ситуации, неадекватни пътници, стрес и претоварване – с какво още е опасна мечтаната работа?
1. Твърда рамка
Още на етапа на подбор стюардесите са обект на много изисквания, понякога близки до абсурдни. Преди това обаче беше още по-готино - височина точно 160 см, тегло не повече от 60 кг, без съпрузи и деца - това бяха параметрите, на които трябваше да отговарят първите стюардеси. Днес всяка авиокомпания има свои собствени стандарти, понякога всяко малко нещо се договаря - от дължината на полата до цвета на бельото.
Emirates регулира размера на гърдите (не повече от 75 C), Lufthansa - цвета на лака за нокти. China Southern Airlines наемат момичета с номер обувки до 36, френските Aigle Azur с бедра до 100 см, а служителите на British Airways трябва да имат коса не по-къса от раменете.
Ще трябва да спазвате тези стандарти през цялата си кариера. Според стюардеси на Aeroflot те са били отстранени от чуждестранни полети за размер на облекло над 46, а британска стюардеса е била уволнена за носене на нагръден кръст.
Ще настръхнете от ужас! Къща на сестри-серийни убийци привлича туристи като магнит ВИДЕО
2. Здравословни проблеми
Работата в небето не остава незабелязана. Поради постоянен шум слухът се влошава, нощните полети и честата смяна на часовите зони водят до нарушения на съня и депресия, физическата активност води до проблеми със ставите, налягането и сърцето.
Количката, която момичетата така грациозно движат по пътеката, тежи 100-140 кг.
Най-често срещаното професионално заболяване е разширените вени. Стюардесите прекарват целия полет на крака. А с въздействието на йонизиращото лъчение, което е значително по-силно на височина, отколкото на земната повърхност, лекарите свързват повишен риск от онкология.
От живота на стюардесите: тайни, извънредни ситуации и друга вътрешна кухня .
3. Самота
Някои авиокомпании все още наемат само самотни жени. Стюардесите на Lufthansa трябва да са необвързани, а тези на British Airways не трябва да имат деца. Поради трудния график за срещи, романтика и семеен живот, те нямат нито време, нито енергия. Между полетите има достатъчно почивки, за да се наспите и малко да си починете, а на работа обикновено няма време за флирт.
Тежък лукс и скандални истории: 11 хотела с бурно минало, които втрещиха света!
4. Без планове
При ненормиран работен ден животът става непредсказуем и се превръща в хроничен стрес. Графикът на полетите се променя всеки месец, в спешни случаи те могат да бъдат извикани на работа по всяко време на деня или нощта.
Същото важи и за почивката и пътуването между полетите - дори ако стюардесите са освободени за няколко дни, ситуацията може да се промени и ще трябва да се върнете в самолета след няколко часа.
5. Допълнителни отговорности
Основното задължение на стюардесите е да гарантират безопасността, а не изобщо да обслужват пътниците, но последните често забравят за това, досаждат им с молбите и капризите си.