Момче, донеси ми водка! Ето как се наричат ​​сервитьорите по целия свят

Момче, донеси ми водка! Ето как се наричат ​​сервитьорите по целия свят

Обикновено не е нужно да се обаждате на добър сервитьор. Той зорко наблюдава всяка от своите маси, показва чудеса на бързината, появява се от нищото и предвижда желанията на гостите.

Но се случва и така, че по някакъв начин никой в ​​институцията не бърза нито да носи сметката, нито да освежи напитките. Какъв е правилният начин за действие в такива случаи, особено ако ресторантът е в чужбина?

1. Във Франция

Кой не е чувал тази звучна дума "гарсон"? Изглежда, че дори сега отиваш във Франция - познавайки го, във всеки ресторант ще минеш за свой. В родината на Айфеловата кула обаче не е обичайно сервитьорите да се наричат ​​„гарсони“. По-добре - „мосю“ или „мадам“ (мадам) (между другото, вече не използват думата „мадмоазел“ - за да не смутят или обидят неомъженото момиче).

2. В Германия

За да привлекат към масата мъж сервитьор, германците се задоволяват с краткото „Herr Ober“. Момичетата са малко по-трудни. Не можете да ги наричате Fräulein. Bedienung се счита за неутрален и е подходящ и за мъже. Е, вариантът с име в Германия се счита за най-приемлив.

Пилот засне невероятен природен феномен от кабината си в самолета ВИДЕО

3. В Мианмар

В тази държава нищо като думи не се използва за покана на сервитьор на масата. Работниците в ресторанта са призовани по същия начин, както в Русия  - със звуци на целувка. Смята се, че по този начин на сервитьорите се показва уважение, признава се равностойният им статус.

4. В Египет

В страната на пирамидите е обичайно да се възхваляват „малките хора“ (представители на скромни професии). Следователно те не се наричат ​​нищо друго освен „принц“ (Беша) и дори „владетел“ (рейз). Използваните жестове са същите като в останалия свят: вдигната ръка.

5. В Англия

Сдържаните англичани, дори в ресторантите, са лаконични. Без имена, "сър" и така нататък. Само вдигната ръка и сухо кимване. Ако това не се забелязва от близко разстояние (което е рядко), можете да добавите „Извинете!“. Трябва да работи. Гостите са откраднали една и съща фраза по целия свят и сега манят сервитьорите по този начин, дори в Бангладеш, дори в Малта.

Дори Хитлер не намери това място на картата СНИМКИ

6. В Русия

„Маладой“, „Дешка“, „Hey, guy“, „сервитьор“, „мадам“ - посетителите на ресторанти в Русия имат, може би, най-големия набор от думи, които смятат за подходящи да наричат ​​сервитьор. Но никой от тях не е добър етикет. Сервитьорът трябва да бъде извикан по име, когато не е на масата. Ако той е в залата, достатъчно е да задържите погледа си върху него, да вдигнете ръка, да повдигнете брадичката си или да кимнете.

Какво да НЕ се прави

Всякакви съкращения и познания във всички страни по света са забранени, дори ако компанията бърза и сервитьорът не бърза да я види. Не можете да подсвирквате, да щракате с пръсти, да пляскате с ръце, да крещите: "Донесете ни сметката, бързаме!"

Не бива да почуквате по чиниите с нож, да хващате дрехите или ръцете на минаващите покрай сервитьори, призовавайки ги да намерят и да се обадят на вашите. Ако чакането се забави, трябва да отидете при бармана или главния сервитьор и учтиво да ги помолите да ви донесат сметката.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

Буци

Буци 18.06.2021 11:00

В Русия не викат "сервитьор", а "официант".