Може да обикаляте света почти без пари! Триковете, които  никой няма да ви сподели

Може да обикаляте света почти без пари! Триковете, които никой няма да ви сподели

Икономиката на общото съвместно потребление се появи в нашия живот не толкова отдавна, но вече го е променила напълно. Разберете как услугите, основани на принципа на споделяне, ще ви помогнат да спестите пари, време и усилия, когато пътувате, пише National Geographic.

2008. Младите дизайнери Брайън Чески, Джо Гебия и Нейтън Блехарчик от Сан Франциско нямат достатъчно средства, с които да платят за наема на жилището си. Но те знаят, че скоро в града им ще се проведе конференция на техни колеги и капацитетът на всички хотели ще бъде запълнен. Така им идва гениалната идея да предложат част от своето пространство, в което живеят. Тримата поставят три надуваеми матрака в празната таванска стая и пускат обява: "Отсднете при нас, на гостите се предлага надуваемо легло и закуска."

Планът им се оказва успешен след като печелят 1000 долара за първия уикенд, приятелите решават да създадат уебсайт, където всеки може да предложи къщи, стаи или апартаменти за кратко време. Проектът се нарича AirBed & Breakfast (Надуваем матрак и закуска). След година и половина той ще получи инвестиция от 1 милион долара, а през следващите десет години сайтът ще се превърне в глобална услуга за наемане на апартаменти, стаи и други и жилищни помещения или накратко Airbnb, една от най-успешните стартиращи компании, която вече работи и в България. 

Правила за споделяне 

Икономиката на Схерин се нарича икономика на споделяне - това е гъвкав икономически модел, основан на принципите на споделяне на собственост, стоки и услуги. Една страна получава възможността да използва услугата, а другата - да намали разходите си за нейното стопанисване. Основателите на Airbnb първи разбират как да направят тази схема проста, демократична и достъпна за всички, така че техният проект се счита за първият успешен в тази сфера, а Сан Франциско е родното място на споделянето на икономиката. 

Новият модел на собственост се оказа идеален, позволявайки на много хора да спестят от пътуването си, докато други печелят допълнителни пари, без да инвестират допълнително в това, което вече имат - независимо дали са празни стаи, излишен автомобил или нещо друго, което биха могли да споделят срещу известно заплащане с туристи от цял свят.

Така за самостоятелните туристи обменът на услуги се превърна в истинско спасение: благодарение на тях пътуванията са много по-интересни, по-лесни за организиране и по-евтини във всички точки на услугите от настаняване и транспорт до хранене и екскурзии.

Освен това тези услуги ви позволяват да научите по-добре местната култура и живот, да влезете в бита на друг човек, да се доближите до нови познания, да увеличите нивото на чуждоезиковите си умения. Но има доста сериозни недостатъци във всичко това: човешкият фактор и липсата на гаранции - споделянето на услуги не винаги дава юридическа отговорност на клиентите, ако нещо се обърка. 

Настаняване 

Airbnb стана пример за разнообразие от услуги от типа "Поживей с местните", но си струва да се спомене, че тази услуга има и предшественици - клубове за обмяна на гостоприемство - нещо като алфа-базирана икономика. Техният принцип е възможността да живеете безплатно с хора от други градове, при условие че сте също готови да приемате гости.

Приблизително като във филма "Exchange Vacations". Някои от тях работят на принципа на частните клубове с платено членство, а за други е достатъчно да се регистрирате на създадените за целта сайтове. Най-известната услуга е couchsurfing.com , която се използва ежегодно от около четири милиона души. По принцип това са студенти и ученици, а за настаняване най-често се предлагат легла или свободни стаи, въпреки че с известно упорито търсене и късмет можете да се доберете до самостоятелен апартамент, къща, вила или дори замък за временно ползване. Системата е с рейтинг и рецензии и помага да се намерят подходящо жилище и най-гостоприемните домакини. 

Друга категория услуги ви помага в търсенето на свободни жилища, като в замяна на това извършвате определена работа. Например да наблюдавате дома и да се грижите за домашни любимци в отсъствието на собствениците. Клубната система работи и тук, за да влезете в нея, трябва да се плати такса - средно около $ 50. 

Повечето от тези предложения са в САЩ, Великобритания, Австралия и Нова Зеландия. Например, Luxury House Sitting ( luxuryhousesitting.com ) е популярна американска платформа с най-бюджетен абонамент ($ 25 на година). Nomador ( nomador.com ) и House Carers ( housecarers.com ) работят почти по целия свят. Срещу безплатно настаняване можете не само да разхождате кучето и поливате фикусите, но също така да сте на дежурство в рецепцията на хотела, да преподавате на деца или да работите в градината. Уеб сайтът WWOOF ( wwoof.net ) предлага настаняване за работа в ферми в Латинска Америка. HelpX ( helpx.net ) и Workaway ( workaway.info ) търсят доброволци по целия свят, за да работят в различни области - например грижа за коне в Гърция или пък организирането на английски лагер за деца. 

За тези, които все още предпочитат да живеят в хотели, а не в апартаменти по време на пътуването си, има и интересни услуги за споделяне. Например  (roomertravel.com ) предлага избор от хотелски стаи, които по някаква причина не са били заети. Сайтът автоматично прехвърля резервацията на друго име  и така можете да спестите до 45%. 

Похапване

Знаете ли, че дори и вкусното похапване вече влиза в системата за споделяне на туристите по света? Срещу известно заплащане може дори да отидете на гости на непознато семейство, които ще приготви за вас вкусна вечеря. И тук има специализирани сайтове. Въведете желания град, дата и брой посетители и след това изберете видове храни от опциите, предлагани от системата. В някои страни и региони такива услуги за гостоприемство се подкрепят на държавно ниво - например в Швеция има програма "A Slice оf Swedish Hospitality" ( asliceofswedishhospitality.com ). Eatwith service (eatwith.com) обхваща много страни по света, в Съединените щати можете да вечеряте чрез Feastly (eatfeastly.com) и BonAppetour (bonappetour.com). 

Коли под наем 

Разбира се може да се възползвате и от услугата "споделена кола" по време на пътуванията си. Това е точно като при обществените велосипеди в някои европейски градове - просто потърсете най-близката безплатна кола, карайте толкова, колкото имате нужда, и оставяйте там, където е удобно. Плащане в повечето случаи става лесно. За да използвате услугата, трябва да инсталирате приложението, да въведете паспортните данни и кредитната карта и да изчакате разрешението. Приложението ще определи вашето местоположение и ще покаже къде е най-близкият свободен автомобил.

Carsharing помага когато имате нужда от кола само за няколко часа или трябва да се придвижите до няколко адреса. Често това е много по-евтино от такси до летището. Един от най-големите сайтове - Zipcar за споделяне на автомобили (zipcar.com) работи в десет страни, включително Съединените щати, Франция, Белгия, Турция и Исландия. Автомобилите car2go ( car2go.com ) се намират в големите градове на Европа и САЩ. В САЩ също работят Getaround (getaround.com) и Turo (turo.com).

Необичайни услуги за споделяне

 

Spinlister ( spinlister.com ): Наемане на употребявани велосипеди, ски и сърфове на мястото, където ще ги използвате. 

Antlos (antlos.com): споделяне на яхти, лодки и лодки. 
Justpark ( justpark.com ) и паркинг Panda (parkingpanda.com ): местните отдават своите места за паркиране в центъра на града. 

Gamping (gamping.com): места за вашите палатки и лагери.

Surfair ( surfair.com ): полети на частни самолети (без лимит за един месец струва 2 495 евро). 

Grabr (grabr.io): услуга за доставка на продукти. Можете да попитате пътниците, пътуващи по маршрута, който ви интелесува, да ви донесат продукти или пък вие самите да се съгласите да бъдете куриер и да спечелите допълнителни пари при доставката.

Коментирай