Според годишния индекс за най-щастлива нация, жителите на малката африканска държава Бурунди са най-нещастните. По-голямата част от нейните над 10 млн. граждани са недоволни от живота си.
Тази страна е бедна и е една от най-слабо развитите в света. Тя заема 157-ото последно място в класацията на щастливите народи.
Древната и средновековната история на Бурунди не е добре проучена. Първият европеец, пристигнал тук, е Джон Ханиг, който пътувал с Ричард Бъртън около езерото Танганайка през 1858 г.
Как живеят в най-бедната държава в света?
В края на 19-и век пристигат колонизатори и мисионери. Независимостта на кралство Бурунди е обявена чак през 1962 г. В страната е установен авторитарен кралски режим, заменен с военна диктатура след преврат. През 1981 г. страната се сдобива с конституция и президент.
Междувременно има междуетнически сблъсъци. Относително спокойствие в Бурунди настъпва чак в началото на 21-и век и то благодарение на международното присъствие.
54% от износа на страната е от кафе. Изнасят се също чай, памук и кожи. В езерото Танганайка се лови риба.
В Бурунди живеят хора от племената хуту, тутси, лингала и пигмейското племе тва. Официалните езици в страната са рунди и френски.
На югозапад Бурунди се мие от езерото Танганайка – най-дългото в света и едно от най-дълбоките. Страната граничи с Руанда, Конго и Танзания.
Бурунди няма море, климатът е преобладаващо тропически. Това е една селскостопанска и пасищна страна. В резултат на това има обезлесяване, ерозия на почвата и унищожаване на околната среда. Заради пренаселеността горите са изсечени почти напълно.
Преди това фауната на Бурунди е била доста богата. Сега там живеят слонове, хипопотами, крокодили, диви прасета, лъвове, антилопи, летящи лемури. Поради нарастването на броя на хората популацията на много видове намалява и дори изчезва.
В тази страна няма железници, реките не са плавателни. Само 7% от пътищата са асфалтирани.
Жителите на Бурунди са млади: 45,1% от населението е под 15 години, 29% е от на 15 до 29 години. Едва 0,1% са над 85 години.
93% от населението изповядва християнство. От тях най-много са католици и петдесетници. Местните традиционни вярвания се изповядват от 5,5%, мюсюлманите са 130 000.
В Бурунди вярват в съдбата в образа на Имани, която се счита за източник на живот и доброта. Традиционната религия е разновидност на анимизма, която придава духовна същност на физически обекти. Съществува култ към мъртвите предци. Животните също имат духовна сила.
Националната валута е бурундийски франк, която се равнява на 0,0005 щатски долара. Основните продукти, които се потребяват в страната, са маниока, боб, банани, сладки картофи, зърнени култури и сорго.
Счита се, че консумацията на месо в страната е едва 48 калории на човек на ден (10% от средния за света).
Повечето от промишлените предприятия се намират в най-големия град Буджумбура. Те се занимават с преработка на памук, производство на кафе, чай, растително масло и дървесина, както и с производство на напитки, сапун, обувки, инсектициди, строителни материали и мебели.
Бурунди е една от най-бедните страни в света. Повече от половината от населението живее под прага на бедността. Продължителните междуплеменни конфликти и заплахата от гражданска война нанасят сериозни щети на икономиката.
Нямат отопление и не могат да плуват – истината за живота на любима райска дестинация
В Бурунди се добиват оловна руда, волфрам, злато, торф, никел и уран, но в малки количества. Наличните запаси от платина все още не се извличат.
Страната зависи от международната икономическа помощ и заради това има голям външен дълг. Риболовът в Танганайка също е важна част от доходите на населението.
Гражданите активно напускат родината си. Коефицентът на миграция е един от най-високите в света.