Наистина ли водите на океаните не се смесват ВИДЕО

Представете си как гледате как спирала от сметана се разтваря в кафе: течностите се смесват, но бавно

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/naistina-li-vodite-na-okeanite-ne-se-smesvat-video Pochivka.blitz.bg
Наистина ли водите на океаните не се смесват ВИДЕО

Няколко видеоклипа в YouTube и TikTok събират харесвания, показвайки странна линия в океана, с тъмна вода от едната страна и светла вода от другата.

Линии като тази често се появяват там, където реки или ледници захранват океана. Но тези популярни видеоклипове също твърдят, че тези линии показват граница между Тихия океан и Атлантическия океан и след това използват това като „доказателство“, за да твърдят, че двата океана не се смесват.

Но дали това всъщност е вярно? Или Тихият и Атлантическият океан се смесват?

„Краткият отговор е да! Водите постоянно се смесват“, каза Надин Рамирес, океанограф от университета Консепсион в Чили. Тихият и Атлантическият океан се смесват с различни скорости на различни места и изменението на климата може всъщност да променя тези скорости, съобщава Live Science. 

Кафе и сметана

Представете си как гледате как спирала от сметана се разтваря в кафе: течностите се смесват, но бавно. Това е приблизително това, което се случва на снимки, които показват линия между различни океански води. От една страна, водата може да е по-солена, по-чиста или по-студена; отнема време, за да се осреднят тези разлики.

 

За да ускорите нещата, представете си, че разбърквате кафето енергично. Сметаната се разтваря много по-бързо. Това се случва в океана със силни ветрове и големи вълни.

Тихият и Атлантическият океан се смесват по-бързо на някои места, отколкото на други. Двата океана се срещат близо до южния край на Южна Америка, където континентът се разпада на съзвездие от малки острови. Между тези острови водата е сравнително бавна и Магелановият проток е един от популярните маршрути.

Там, където се срещат океаните – уникални места на Земята

В канала на Бийгъл водата от топящите се ледници създава линии между сладка и солена вода, които приличат малко на линиите във видеоклиповете в YouTube.

Магелановият проток е друг популярен маршрут. Там, където този пролив се влива в Атлантическия океан, каза Рамирес пред Live Science, има линия, която е по-малко видима за окото, но която океанографите могат да забележат с измервания.

На техните графики "Можете да видите син воден език в Атлантическия океан", каза той. Тази вода, която тече от Тихия океан, е различна, защото в Тихия океан вали повече дъжд, така че е по-малко солена. Но „остава отделено само за известно време“, каза Рамирес, а след това бурите и вълните размиват границата.

В открития океан между Южна Америка и Антарктида границата между Тихия океан и Атлантическия океан е силно накъсана; Протокът Дрейк е известен с вълните, които могат да достигнат 60 фута (18 метра) височина. „Това подобрява смесването“, каза Рамирес.

Какво става в дълбините

Водите също се смесват в океанските дълбини. Ежедневните приливи и отливи влачат вода напред-назад по неравното морско дъно, каза Казимир де Лаверн, изследовател в университета Сорбона и Френския национален център за научни изследвания (CNRS). „Това причинява много турбуленции“, каза той пред Live Science.

Но водите от различни източници също могат да се движат около океана, без изобщо да се смесват много. Океанът е „като торта с различни слоеве“, обясни Рамирес, „но слоевете са вода“. Тези слоеве, които имат различни свойства в зависимост от това откъде идва водата, се наричат ​​клинове.

В средния слой, далеч както от повърхността, така и от морското дъно, водите се смесват по-бавно, защото има по-малко турбуленция.

Виждаме карта, показваща южния край на Южна Америка и Антарктическия полуостров. Между тях е протокът Дрейк.

Изследователите на океана правят разлика между смесване и обмен на вода. Смесването означава, че "водите са необратимо трансформирани", каза де Лаверн. Когато светлата сметана се завихри в тъмно кафе, тя е напълно смесена, след като цялата напитка е с еднакъв цвят.

От друга страна, "Можете да обменяте водни маси, без непременно да причинявате истинско смесване на техните свойства", каза той. Благодарение на глобалните течения, Тихият и Атлантическият океан непрекъснато обменят вода.

Силно течение около Южния океан на Антарктика изтегля водата по посока на часовниковата стрелка през протока Дрейк от Тихия към Атлантическия. Той също така изтегля вода от световните океански басейни "и след това я инжектира отново", каза де Лаверн.

Друго течение премества вода от Тихия океан през Индийския океан и около върха на Южна Африка, за да захранва Атлантика от другата посока.

Водата винаги се смесва по краищата на тези течения. Но тъй като различните слоеве не се смесват напълно, океанографите могат да проследяват различни „пакети“ вода, докато се движат по земното кълбо.

Човешка намеса

Сега, каза де Лаверн, причиненото от човека изменение на климата забавя тези течения.

 

„Изглежда вече е започнало, особено около Антарктида“, каза той. Студената, солена вода потъва, ускорява и захранва северните течения. Но полюсите се затоплят. По-топлата, по-прясна вода от топенето на ледените покривки не потъва толкова много, така че обменът на вода ще се забави.

Скоростта на смесване на водата "изглежда също се забавя", каза де Лаверн. Това е така, защото когато океанските клинове се различават повече един от друг, им отнема повече време за осредняване. Тъй като ледените покривки се топят, "разликата в плътността между повърхностните води и дълбоките води се увеличава", каза той.

Очаква се тези промени да променят начина, по който океаните циркулират кислород и хранителни вещества, с въздействие върху морския живот. Но океаните никога няма да спрат напълно да смесват или обменят вода.

„Докато има ветрове и приливи и отливи“, каза де Лаверн, „ще има смесване. Ще има течения.“

Горещи

Коментирай