Саудитска Арабия предприе историческо решение и отвори първия магазин за алкохол в страната. Той се намира в дипломатическия квартал на столицата Рияд, съобщават двама източници на CNBC.
Новината, която все още не е официално потвърдена от саудитското правителство, е голям пробив за силно консервативната мюсюлманска теокрация, където алкохолът е забранен от 1952 г.
Според списък с правилата на магазина, видян от CNBC, пазаруването ще бъде достъпно само за немюсюлмански дипломати, а разрешението за това трябва да се потвърди чрез приложение, наречено Diplo.
В магазина не се допускат гости или лица под 21-годишна възраст, които да придружават оторизираните посетители, фотографията е строго забранена, а мобилните телефони трябва да се съхраняват в защитени "мобилни чанти", за да не се използват. Покупките също така подлежат на месечна квотна система за всяко регистрирано лице.
Западен дипломат, базиран в Рияд, който пожела анонимност, заяви, че негови колеги вече са посетили магазина и че той е "изключително добре зареден".
Руският град със страшна история, в който никой не иска да живее СНИМКИ
От години има слухове, че кралството в Персийския залив, известно с ултраконсервативните си закони, в крайна сметка ще разреши употребата на алкохол извън чуждестранните посолства като част от по-широката си кампания за либерализиране на саудитското общество и привличане на повече чуждестранни туристи и емигранти.
Магазинът в дипломатическия квартал е малка крачка в тази посока, коментира пред CNBC саудитски консултант, близък до кралския двор. "Това е малка стъпка към отварянето на продажбата на алкохол за немюсюлмани в Саудитска Арабия", допълва той, пожелавайки анонимност поради чувствителността на темата.
Една от ключовите цели е "да се справим с проблема с контрабандата, който винаги сме имали с дипломатите", допълват анализатори.
Служителите на чуждестранните посолства, които могат да внасят алкохол там, са известни с това, че често си позволяват да правят това в големи количества и след това да продават високоградусовите напитки на черния пазар.
Забравете за Малдивите! Тези 5 руски плажа са също толкова луксозни, но много по-евтини СНИМКИ
Откакто младият престолонаследник Мохамед бин Салман, който е фактическият владетел на кралството, дойде на власт, Саудитска Арабия претърпя сеизмични промени както в социален, така и в икономически план.
Неговият проект "Визия 2030" е кампания за милиарди, целяща да промени имиджа на кралството, да привлече туристи и да диверсифицира икономиката му от петрола.
Вече бяха извършени редица либерализационни реформи, като Саудитска Арабия разреши забранените досега шофиране от жени, културни събития като кинопрожекции и концерти, но същевременно предприе мерки срещу инакомислието и вкара в затвора политически активисти, допълва CNBC.