Това е Лоп Бури – древен и неголям град на 150 км от столицата на Тайланд Банкок. Въпреки дългата си история, той е известен с нещо доста съвременно, което е навлязло дълбоко в ежедневието на жителите му.
По улиците на града живеят над 4500 маймуни – явански макаци. Те са голяма туристическа атракция, но тероризират местните хора.
„Трябва да живея в клетка. Би било трудно да живея без нея, защото маймуните ще влизат през цялото време“, оплаква се собственичка на магазин.
Маймуните вече са се научили да чакат туристите да си купят пакетчета с плодове, семена, фъстъци и – любимото им, подсладени напитки от някой от уличните търговци покрай паркингите, железопътните релси и близките пътища.
Как живея за 500 долара на месец в Тайланд
Търпението не е силната страна на макаците. Те бързо се катерят по туристите, грабват храната и бягат. Други незабелязано отварят чантите, които висят от ръцете на посетителите, семената се изсипват на земята и талази маймуни се втурват да грабнат плячката. Наблизо един турист от Банкок се втурва към една маймуна, която му е задигнала очилата, но бързо ги хвърля на земята, когато разбира, че не се ядат.
Продавачите са свикнали с номерата им и винаги са нащрек. „Как се приспособяваме? Просто продаваме нещата си както винаги, но когато се приближат, опитвайки се да откраднат нещо, използваме прашка и се преструваме, че ще стреляме по тях“, казва продавач на плодове. „Те ще избягат. Не трябва наистина да ги стреляме“, добавя той пред Си Ен Ен.
Храмът Фра Пранг Сам Йод, известен още като „Храмът на маймуните“ е построен през 13-и век в гъста гориста местност. Първоначално е бил индуистко светилище, построено в класически стил на кхмерската архитектура, а по-късно е превърнат в будистки храм.
Докато градът се разраствал, маймуните от гората се запазили. А местните хора нямали нищо против. Вярвало се, че макаците представляват индуисткия бог Хануман и затова се считат за символ на късмета.
Днес, обаче, животните не се чувстват никак късметлии. Въпреки че те са част от местния живот, те привличат и много туристи, а постоянното нарастване на популацията им прави ежедневието все по-трудно.
Броят на маймуните се следи едва от 2018 г. Към края на септември 2020 година яванските макаци, известни и като дългоопашати макаци, са 9054 в провинция Лоп Бури, от които 4636 са в главния ѝ град, който носи същото име.
Не може да се отрече, че нарастването на броя на животните в последните години е съсипало живота на местните хора. Маймуните са известни с дръзкото си поведение, нахлуване по домовете и магазините, за да крадат стоки, чупенето и късането на всичко – от чистачки на коли до щори, оставяйки купища боклуци след себе си.
„Хората дори не могат да използват дъждовната вода, която събират от покривите си заради изпражненията от маймуните. Други не могат да отглежат растения, защото ще бъдат унищожени от тях“, казва Наронгпорн Дудуем, регионален директор на департамента за националните паркови и дивата природа.
Пандемията от Covid-19 е изострила още повече проблема. В момента Тайланд е атворен за чуждестранни туристи, а маймуните, свикнали да получават храна от тях в града, трябва да преживяват от това, което им дават местните жители и пътуващите през уикенда.
Това води до още по-ожесточени сблъсъци като „войната на бандите“, която стана известна през март.
„Има три основни групи маймуни. Те живеят в изоставено кино, близо до хотел „Муантонг и туристическия район на Пранг Сам Йод. Освен тези главни банди има и много малки групички, пръснати из града“, обяснява Манус Вимуктипан, секретар на местна фондация в подкрепа на маймуните.
Всяка група яростно защитава територията си. Инцидентът през март, когато хиляди маймуни се биха по улиците на града, е станал, защото животните от най-малко три банди видели човек, който носи бутилки с подсладено ферментирало мляко. Всяка банда искала да ги вземе, защото обичат много тази напитка. И така започнала ожесточената битка.
Властите посочват, че консумацията на такива сладки напитки и джънкфуд е голяма част от целия проблем. И не всички подобни неща се дават директно на животните. „Маймуните са започнали да чакат до кошчетата за боклук в магазините и моловете, където хората изхвърлят всички тези вкусни неща. Те са се пристрастили към човешката храна, защото е вкусна“, казва Манус.
Освен че разяждат зъбите им, тези храни ги карат да се чифтосват по-често. В природата маймуните раждат веднъж годишно заради ограниченото количество храна. В града те ядат постоянно и в резултат на това раждат по два пъти годишно.
В опит да овладее популацията на животните, привинциалната власт е предприела най-голямата досега кампания за стерилизация. Досега са стерилизирани 1200 маймуни, 916 от които в града, което е рекорд. Обикновено това се прави с 40 животни на година.
Въпреки огромните проблеми, които причиняват, маймуните все още се считат за местен символ. Годишният фестивал в тяхна чест край храма Фра Пранг Сам Йод ще се проведе и тази година на 29 ноември. Ще бъде поставено голямо количество храна за маймуните – събитие, което в нормални години привлича туристи от цял свят.