Понякога жестовете, с които сме свикнали, могат да ни вкарат в доста неудобни ситуации.
Особено неуместен е начинът на общуване с жестове при пътуване, когато не познавате особено добре местния диалект, но сте решири, че е необходимо да се общува по някакъв начин.
Все пак е добре да си да си спомним, че жестовете, които не винаги са ни познати, означават нещо съвсем различно в други страни.
А понякога те могат дори да предизвикат възмущение и изненада сред чужденците. Ето и някои от тези жестове.
"OK"
Знакът, известен в целия свят, че всичко е наред, че сме съгласни с нещо, е много интересен.
Флиртаджийските номера, които е по-добре да не пробвате в чужбина, защото...
В действителност в повечето страни палецът и показалецът, съединени заедно, се тълкуват по този начин. Но не и в Бразилия.
В тази държава този знак означава покана да прекарате нощта заедно към този, на който го показвате.
Този жест обикновено изразява одобрение, насърчение, обич. В много страни е така, да, но не и в някои части от Азия.
Например в Китай или Тайланд е строго забранено да се докосва главата на непознат без негово съгласие. Забраната за докосване до главата е валидна и в някои други азиатски страни.
Два изправени пръста
Този жест е известен на всички рокери и не само на тях. Той е измислен от водещата изпълнителка на Black Sabbath като знак на одобрение, положително отношение.
Но, ако сте в Италия, там не мисля така. „Два изправени пръста“ в тази страна означава, че съпругът не е верен на своята съпруга.
Жестовете и тяхното значение в Турция
Като направите този жест и го насочите към човек, рискувате силно да го обидите.
Кимване на главата
Обикновено този жест означава съгласие с нещо, а клатенето на главата означава отричане или несъгласие.
Почти навсякъде, но не и на Балканите. Например в България или Албания лесно можете да изпаднете в проблеми, като кимате на някоя атрактивна оферта от чужд приятел. Т
ук тези жестове са директно противоположни на обичайните им значения: кимване означава „не“, а клатене на главата означава „да“.
„Докосване на зъбите“
Може да не знаете, но този жест има "официално" име - "cutis". Изглежда така: поставете палец под предните зъби и извадете пръст напред от тях в посока на събеседника. Така, сякаш искате да кажете:
„Определено съм съгласен, че това е вярно“. Но в Пакистан и Индия този жест ще ви постави в неудобна ситуация и няма да ви разберат. В тези страни този жест означава, че показвате неудобрение към събеседника си.