Шпреевалд: В "германската Венеция" и пощата се разнася по вода

Маринованите кисели краставички са известен местен специалитет

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/shpreevald-v-germanskata-venetsiya-i-poshchata-se-raznasya-po-voda Pochivka.blitz.bg
Шпреевалд: В "германската Венеция" и пощата се разнася по вода

Неслучайно наричат Шпреевалд "германската Венеция". Там и пощата се разнася по вода. Известният туристически район, който се намира недалеч от Берлин, е обявен от ЮНЕСКО за биосферен резерват. И е приказно красив!

350 речни ръкава

Релефът на областта се е оформил през последната ледникова епоха. При топенето на ледовете се образували многобройни речни ръкави (около 350 на брой), които оформят течението на река Шпрее в участък от 75 километра между градовете Берлин и Котбус.

На пясъчните възвишения между отделните ръкави през 17 век възникнали първите заселнически селища.

Първи били германските племена

Хората започнали да се заселват по тези места обаче много по-рано - между втори и пети век.

Немските странности, за които туристите дори не предполагат

Отначало това били германски племена, които по-късно поели към други земи. По време на Великото преселение на народите през 6-и век тук се настанили големи западнославянски общности.

Над 1500 километра водни пътища

В миналото хората изградили речни канали, които изпълнявали ролята на пътища. Днес общата им дължина надхвърля 1500 километра.

От тях около 270 километра са плавателни - позволяват придвижването с лодка. На снимката: лодки дефилират по време на традиционния празник в Леде, където се намира и музеят на Шпреевалд.

Наводненията са рядкост

Нивото на водата в тази част на Шпрее се регулира от два язовира. Понякога, след обилни валежи, се налага изпускането на вода от тях, което може да доведе до ограничаване на придвижването с лодки, както и до наводняване на някои пътеки.

Разходка в гората в Германия? Днес е доста по-различно от времето на Хензел и Гретел

Но като цяло Шпреевалд не е застрашен от наводнения. Неслучайно районът е сравняван с гигантска гъба, способна да абсорбира много влага.

С кану по каналите

Както добре се вижда, за разходка по каналите на Шпреевалд можете да използвате и собствен транспорт - например кану или каяк, а не само туристически лодки. Тази дървена мелница край Радуш се намира в южния край на Шпреевалд. Построена е през 1777 година.

Когато няма трактори

Лодките се използват и за селскостопански транспорт. Когато есента наближи, много от тях превозват... тикви.

Сезонът на киселите краставички

Маринованите Шпреевалдски кисели краставички са известен местен специалитет със защитен географски произход. Хрупкавият деликатес е познат от поне век и половина - писателят Теодор Фонтане споменава за него в своята поредица пътеписи за Бранденбург.

Риба в изобилие

Тук се срещат и много видове сладководна риба - щука, лин, змиорка, костур и други. Тази снимка е направена по време на среща на местния клуб "Шпреевалд", основан от местни рибари за съхраняване на историческите традиции.

Биосферен резерват

Природата на Шпреевалд е изключително разнообразна - тук живеят над 18 000 вида растения и животни. От 1991 година районът е биосферен резерват под закрилата на ЮНЕСКО. В цяла Германия има общо 16 такива защитени територии.

Привлекателен през всички сезони

Шпреевалд приема гости и през зимата, както се вижда от снимката. Някои от лодките дори са оборудвани с печки.

Преди пандемията от коронавирус местните хотели и частни пансиони приемаха по над 700 000 гости годишно. След края на локдауна туристите се завърнаха в района, като много от тях предпочитат еднодневните излети без нощувки.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай