Тази страна наля милиарди в туризма и вече бере плодовете

Тази страна наля милиарди в туризма и вече бере плодовете

През 2023 г. обаче кралството реши да заложи на туризма и да похарчи трилион долара, за да привлече туристи

Доскоро Саудитска Арабия беше една от най-затворените страни за туристи в света. Това важни с особена сила за тази консервативна страна, ако попаднете в нея по време на поклонение, за изучаване на исляма или по работа. Там нямаше концерти и кина, все още няма легални нощни клубове, а алкохолът е забранен.

През 2023 г. обаче кралството реши да заложи на туризма и да похарчи трилион долара, за да привлече туристи. Какво може да предложи Саудитска Арабия на посетителите немюсюлмани? 

Промяна на стратегията
Саудитска Арабия е най-влиятелната и най-богата държава в Близкия изток, лидер в добива и продажбата на петрол, чийто износ носи около 90% от приходите на бюджета. Дълго време кралството не мисли за намирането на алтернативни източници на доходи.

Арабските мъже, които се кичат с цветя и си боядисват брадите

Въпреки това през 2016 г. властите приеха стратегията Vision 2030, като решиха да намалят зависимостта от продажбата на енергийни ресурси и изместиха фокуса към развитието на туризма. Това даде резултат. В края на 2022 г. кралството стана лидер сред страните от Г-20 по ръст на туризма, който се увеличи със 121 процента за три години.

Саудитска Арабия очаква до 2030 г. приносът на този сектор към БВП на страната да нарасне до десет процента. За да привлекат пътници, властите дори са готови да построят хотели с ол инклузив, а за консервативна страна като Саудитска Арабия това е огромна крачка напред.

Досега по-голямата част от туристите бяха поклонници, които идват да извършат хадж или умру - поклонение с посещения на светилищата на Мека и Медина. Властите планират да отворят страната и за немюсюлмански туристи. Това обаче не е толкова лесно да се направи.

Според шериата
Саудитска Арабия си спечели репутацията на едно от най-затворените места на планетата: животът на саудитците е свързан с много ограничения и забрани – преди нямаше кина, нямаше концерти, все още няма легални нощни клубове.

В кралството се прилага шериатът. За да предупреди пътуващите, страната публикува бележка с възможни глоби за нарушения. Например прегръдките и целувките на улицата са изправени пред глоба от 3000 риала (730 евро).

За неспазване на дрес кода - туристите не са длъжни да покриват лицата и косите си, но трябва да носят скромни дрехи, първия път те могат да бъдат глобени със 100 риала (24 евро), в следващите пъти - 200 риала (486 евро).

Не можете да слушате музика и да свирите на музикални инструменти по време на молитва, да се опитвате да пропуснете опашката, да показвате публично Библията и други неислямски религиозни символи на обществени места и да внасяте свинско месо в страната.

При вноса на алкохол важат доста строги правила. За производството, продажбата и консумацията на алкохол в кралството човек е застрашен от глоба, затвор, наказание под формата на удар с камшик или депортиране. Така че не можете законно да купувате алкохол тук нито в хотели, нито в ресторанти, нито в магазини.

В същото време на черния пазар можете да намерите всичко - от домашно вино до елитни алкохолни напитки, казва Халед, жител на Рияд.

„Местните успяват да си набавят алкохол. По-бедните си купуват алкохол, който карат суданци, но това пак е помия. А по-богатите, когато искат да си изкарат добре, отиват в Турция или Ливан. Там можете спокойно да пиете и пушите, нашите момичета свалят забрадките и обличат къси поли. Можем да плуваме заедно“, казва той пред туристически портал.

Според Халед напоследък властите са започнали да отслабват законите за туристите.

„Преди това на тези, които са пътували като двойка, но не са били женени, е било забранено да живеят заедно в хотелска стая или в апартамент. Сега за чужденците това правило е отменено. Други правила също се облекчават. Например жените са били длъжни да се движат из страната само придружени от мъж. Сега това е отменено и за местните“, обясни саудитецът.

Либерализиране 
Градовете, разположени на крайбрежието, се считат за най-прогресивните в кралството. В пустинята и планините все още живеят бедуински кланове, свикнали да следват традициите. Така жителите на Рияд и Джеда вече не се изненадват от жени без забрадка на улицата, но в пустошта човек не може без никаб - черен шал, който оставя само очите открити.

За най-свободния и либерален град се смята за културната столица на Саудитска Арабия - Джеда, със своите исторически сгради, многокилометров насип и дворци на принцове.

Как изглеждат съпругите на арабските шейхове без хиджаб и бурка

В страната има общо 13 провинции, но пет от тях се считат за най-интересни за туристите: Мека и Медина, които привличат десетки милиони поклонници от цял ​​свят, столицата на кралството Рияд, Изт. Провинция и Асир, планински регион в югозападната част на страната, където има древни села с традиционни сгради.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

Атанасов

Атанасов 15.07.2023 18:13

В Албания, Дурас, също е хубаво.

Христо Гарвалов

Христо Гарвалов 15.07.2023 18:24

100реала са24евра,а 200реала...внимание са486реала...поне така е написано...това аритметична прогресия ли е...а 300реала,колко евра ще бъдат?

Говедо

Говедо 18.07.2023 6:20

100 риала (24 евро), в следващите пъти - 200 риала (486 евро) ?!?!?!?!?????