Тези девет града може да изчезнат до 2030 г.

Тези девет града може да изчезнат до 2030 г.

Учените прогнозират, че части от тях ще бъдат под вода до 2030 г.

Крайбрежните метрополиси, които са изложени на наводнения поради мусоните и проливните дъждове, потъват

Изменението на климата топи полярните ледове, повишава морското равнище и променя метеорологичните модели, което води до по-брутални бури в райони, които преди това не са били засегнати от подобни природни бедствия.

Крайбрежните градове, които са изложени на наводнения поради мусоните и проливните дъждове, потъват. Учените прогнозират, че части от тези градове ще бъдат под вода до 2030 г.

Маями, САЩ

Морските нива в Маями се покачват с тревожна скорост и не само заплашват да повредят инфраструктурата на града, но също така причиняват наводнения, които замърсяват питейната вода, като допълнително застрашават населението. В допълнение към незабавния отговор за спиране на изменението на климата, Маями ще трябва да предприеме конкретни стъпки, за да се спаси от „потъване“: ще трябва да укрепи основата си и да издигне определени структури над нивото на водата.

Топ 3 на най-скъпите хотелски стаи в света, ще се хванете за главите

Банкок, Тайланд

Банкок е построен върху много мека глинеста земя, която е податлива на наводнения. Изследванията показват, че това известно туристическо място потъва с около два до три сантиметра всяка година – по-бързо от други подобни градове на брега. Според проучване от 2020 г. Банкок е първият от поредица градове, които ще почувстват сериозните последици от глобалното затопляне. Експертите прогнозират, че Банкок ще се впусне в упадък с малки изгледи за възстановяване.

Амстердам, Холандия

Холандски експерти по предотвратяване на наводнения са разработили усъвършенстван набор от диги, язовири и други бариери, които държат водата далеч от инфраструктурата и населението. Въпреки това те са принудени да наблюдават зорко надграждането на композициите, за да предотвратят катастрофални последици. Мнозина твърдят, че опасността е непосредствена поради продължаващото потъване на земята в резултат на изменението на климата.

Басра, Ирак

Басра е голям пристанищен град в Ирак, разположен по поречието на широката река Шат ал-Араб, която се влива в Персийския залив. Учените прогнозират, че този обеднял арабски град може да бъде частично или напълно потопен през следващите десет години.

Туристка посети Сараево и не можа да повярва на очите си

Джорджтаун, Гвиана

Когато става въпрос за райони, които скоро могат да потънат поради последиците от глобалното затопляне, Карибите са начело в списъка. Най-обсъжданата е столицата на Гвиана, която се намира на устието на река Демерара в Атлантическия океан. Векове наред Джорджтаун се защитаваше от бури и други метеорологични явления с гигантска стена от 450 километра. 

Ситуацията е такава, че държавата трябва значително да укрепи тази стена, за да защити централните части на града от големи щети.

Хо Ши Мин, Виетнам

Наводнения и тропически бури застрашават делтата на Меконг близо до град Хо Ши Мин и учените прогнозират, че източните части около реката скоро ще бъдат необитаеми. Влажните зони на Ту Тием са особено застрашени и експертите посочват, че те могат да се окажат под водата дори преди 2030 г.

Колката, Индия

Столицата на Западен Бенгал е заплашена от природни бедствия. Колката може да бъде частично потопена до 2030 г. поради тежки наводнения. За съжаление това е една много бедна част от света, която няма адекватна финансова инициатива за запазване на традиционния начин на живот в тези райони.


Ню Орлиънс, САЩ

Ню Орлиънс, със своята богата история и разнообразна култура, потъва с едни от най-бързите темпове в света. Проучване на НАСА от 2016 г. установи, че целият град може да бъде потопен до края на този век. Ню Орлиънс през 18-ти век е бил изцяло под морското равнище, сто години по-късно пет процента са били потопени, докато днес този процент е 50. Географското положение допринася за неблагоприятната ситуация, но също и човешки влияния, включително сондиране за търсене на нефт и природен газ.

Венеция, Италия

Красивата Венеция потъва с около два милиметра всяка година и е изправена пред големи наводнения, които нанасят щети на града и жителите му. Цели 90 процента от този италиански град е потопен от 2019 г. насам, а разрушителната ситуация допълнително влоши бреговата ерозия и извличането на подземни води.

Въпреки че градът е предприел няколко важни стъпки – включително проект за издигане на язовири, ефектите от изменението на климата при покачване на морското равнище изискват постоянно наблюдение и още повече предпазни мерки.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай