Пловдив получи титлата Европейска столица на културата през 2019 г., а малко хора знаят, че е известен най-вече като градът на „мързеливците“, но в най-позитивния смисъл на думата.
Тук "айлякът" е в сила и не се обсъжда, той се спазва стриктно.
Българският град Пловдив е най-спокойният европейски град. Пловдив, вторият по големина град в България, се гордее с репутацията си, че прави нещата по свой начин.
Ниагарският водопад е почти замръзнал!
Един специфичен обичай, който почти всеки жител твърдо спазва и уважава, е "айлякът". Този термин няма много ясен превод, но има смисъл. „Айляк“ се проявява като отказ на човек да се ангажира с някаква прекомерно смислена цел в живота, особено изразявайки скептицизъм относно стойността на прекомерната работа.
Всеки пътешественик, пристигнал в Пловдив, веднага след като слезе от колата или автобуса, усеща промяна в ритъма на живот в сравнение с други европейски градове. Хората ходят по-бавно и изглежда имат повече време. Трафикът не е като в другите градове, няма тълпи по пътищата, колите са рядкост и движат бавно.
Докато вървите към центъра на града през парка, където пенсионерите се събират да играят шах, а хората си почиват и разговарят под сянката на вековни дървета, Пловдив показва, че е различно. Има някакво безхаберие в Пловдив, нещо, което веднага се вижда и трудно може да се определи.
Местните жители прекарват дълго време в барове и кафенета, седят с часове и пият турско кафе. Под ярко оцветените стенописи по стените групи от млади хора се мотаят, флиртуват и говорят по телефоните. Дори котките изглеждат по-мудни от където и да било другаде.
Свободата се завърна, но пак няма да можем да летим заради този огромен проблем
Ако попитате хората защо градът е толкова спокоен, те ще ви кажат, че Пловдив е "Айляк".
Това пише северномакедонският портал tocka.com.