Бързото развитие на технологичния прогрес, освен неоспоримите ползи и подобряването на живота на нашето общество, има и обратната си страна. В резултат на това на нашата планета се появяват места, които са изключително замърсени както от работата на индустриалните предприятия, така и от активния живот на хората.
Депо за отпадъци в Гана
Такова място представлява огромно сметище от електроника в Гана, което непрекъснато гори, изхвърляйки във въздуха токсични елементи - живак, олово, кадмий. Тонове изразходвана електроника от развитите страни са незаконно докарани тук.
Добра новина - гръцки експерти разкриха кога ще можем да ходим на море там
Работата на местните жители е да добиват ценни метали в това депо, като същевременно убиват здравето си и значително намаляват продължителността на живота.
Нигерия
Друго замърсено място на нашата планета е делтата на Нигер в Нигерия. Около два милиона барела петрол се изпомпват ежедневно, а около 240 барела попадат в реката. Големият брой нефтени разливи доведоха до замърсяване на въздуха и образуването на канцерогени.
Хората, живеещи в тази област по-често от другите, страдат от чревни разстройства, рак, а жените - от безплодие.
Бангладеш
Почти цялото производство на кожа в Бангладеш се намира в Хазарибах. Тук използват остарели и забранени на други места методи за третиране на кожата, а токсичните химикали, включително шестовалентния хром, който причинява рак, се изхвърлят в реката. Реката е смес от най-вредните елементи на периодичната таблица, както и натрупването на боклук.
Защо някои страни продължават да държат на лявото движение
Въпреки високия процент кожни и респираторни заболявания сред местните жители, хората в най-близките села идват да търсят работа тук. Заплатата в кожухарските фабрики е около 70 долара седмично, а продуктите на предприятията се купуват от модни търговски къщи в Европа и САЩ.
Река Цитарум Индонезия
На 30 километра от столицата на Индонезия се намира най-мръсна река в света. Някога тя е бил широко използвана за напояване на оризовите полета и риболов. През осемдесетте години тук започва активно да се развива индустриалното производство, както и населението рязко нараснало.
В резултат на това реката и околностите й се превърнаха в хранилище за боклук, отпадъци от предприятия, канализация, които нямат време да влязат в Яванско море, натрупани в плитката река, замърсените води от която хората все още използват за своите нужди.
Дзержинск
През 2007 г. руският град Дзержинск бе обявен за най-отровният град на планетата според Книгата на рекордите на Гинес. За 70 години, започвайки от 1930 г., тук са изхвърлени 300 хиляди тона отпадъци, замърсяващи водата и почвата с опасни феноли и диоксини.
В съветско време отпадъците често се запалвали спонтанно, изпускайки във въздуха отровен дим, който дишали 200 хилядите жители на Дзержинск. В резултат на това замърсяване средната продължителност на живота на местните жители не достига и 50 години.