Вероника се омъжи за балиец и разкри истината за живота там

Факти за острова, които ще изненадат и най-опитните пътешественици

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/veronika-se-omzhi-za-baliets-i-razkri-istinata-za-zhivota-tam Pochivka.blitz.bg
Вероника се омъжи за балиец и разкри истината за живота там

Индонезийският остров Бали е една от най-актуалните дестинации за почивка и се намира в списъка с желания на почти всички пътешественици. И това не е случайно – той изглежда като истински рай на земята.

Когато сте на острова, няма как да не останете удивени от красотата на плажовете, флората и фауната. Но ако наистина искате да разберете това място, трябва да живеете там.

Кошмарът на туриста! Да те спипат в хотела докато крадеш... ВИДЕО

Вероника се омъжила за мъж от Бали и видяла живота на острова от съвсем различен ъгъл, в своя блог и на профила си в Инстаграм тя разкрива неподозирани неща за всекидневието на местните жители, пише Brightside.me.

Вижте кои са най-интересните неща за бита и културата на Бали, които със сигурност не сте знаели.

„Хората тук ме смятат за невероятно красива“

„Веднъж изгубих паспорта си докато пътувах в Индонезия. В същото време срещнах бъдещия си съпруг Ино, който се оказа местен жител от Бали. Оженихме се и имаме син“, пише руската блогърка.

(Снимка: Инстаграм)

„По стандартите на Бали, аз съм невероятно красива. Аз съм доста дребна ои пасвам на балийските стандарти за височина и тегло (макар че все пак съм малко по-висока от средностатистическата балийка). Но най-доброто в мен е моят голям дълъг нос. Всички тук го обожават.

В същото време съм ужасна домакиня по местните стандарти. Например тук се очаква да миеш подовете всеки ден, да переш дрехи с белачка за картофи и да гладиш всичко – от чаршафи до чорапи. Хората тук гладят всичко това докато седят на пода. И ако току-що изпраните дрехи на миришат на цветя, те могат да решат, че са мръсни и да ги изперат отново. Затова е важно дрехите да се пръскат с някакъв парфюм.

Децата в Бали могат да правят каквото си искат

Балийците обожават децата. Затова на тях им е разрешено да тичат, да крещят, да си играят с ябълките в магазина и дори да чупят манекените в моловете. Ако родителят се опита да плати за това, което детето е счупило, служителите само се усмихват и казват: „Няма проблем“.

По отношение на децата в Бали има много необичайни неща. Например децата не трябва да стоят голи вкъщи, защото се вярва, че така те ще се разболеят. Освен това не могат да си играят в мръсотия, да седят на пътя или да ходят с мръсни дрехи.

Обаче на индонезийските деца им се разрешава да ядат всичко. Шоколад, чипс, пържени картофи, сладолед, ужасно сладък студен чай, пържено пилешко. Още по-лошото е, че на Бали никой не пита родителите за разрешение преди да даде нещо на детето им. За чужденците това е голям проблем, но няма много какво да се направи.

Хората на Бали ядат неузрели плодове и не държат храна в хладилника

За местната кухня има един много интересен факт. Тук често неузрелите плодове се използват като зеленчуци. Например могат да сложат неузряло манго в плодова салата, кяото всъщност не е плодова салата, защото добавят краставици, ряпа, люта чушка, паста от скариди и дори нудълс. Понякога слагат неурели плодове в яхнии с месо.

В Бали много често изрично трябва да помолите сервитьора за ястие, което не е пикантно, а след това да прекарате 15 минути във внимателно вадене на чушките от храната. И това не е заради безразличието на готвача, а поради това, че има много различни видове чушки. За местните някои от тях изобщо не се броят за люти, но са невъзможни за ядене от хората, които не са свикнали.

Освен това там хората не съхраняват сготвена храна в хладилник. Там най-често слагат бутилки с вода, прясна риба и месо. Удивително е, но на това място хладилниците не се използват много.

Индонезийците имат само 12 почивни дни в годината

На Бали има много хора, които продавт гривни, очила, храна и какво ли не. Но те не разчитат на туристите. Техните клиенти са местните. Не всеки турист е готов да опита храна, за която не знае нищо. А местният е наясно, че там се продава най-доброто тофу в града.

Приход от 300 долара месечно се счита за нормален, а 700 вече е много добре. Индонезийците имат по 12 почивни дни в годината. Платеното майчинство е едва 3 месеца и жените получават само минимална издръжка, която е около 220 долара.

Служителите получават 3 допълнителни почивни дни за сватбата си. Ако близък роднина почине, им дават още 3 дни. Ако покойникът е далечен роднина, получават само един ден.

Изненадващи местни обичаи

Веднъж цялото ни семейство беше на плажа, включително и бабата на съпруга ми. Имаше много хора, само туристи, без местни. Съпругът ми ме помоли да помогна на бабата да стигне до океана. Погледнах я и видях... възрастна дама, отправила се да плува само по шорти.

Вече знаех, че преди 40 години всички на Бали се разхождали топлес. И знам, че много възрастни жени все още го правят. Но винаги ми се е струвало като нещо далечно. Бях свикнала балийците да ме зяпат, но този път всички на плажа зяпаха мен и тази полугола възрастна дама.

Факти за Бали, които ще изненадат и най-опитните пътешественици: 

- малцина знаят, че местните хора носят топли дрехи, когато излизат. Правят го, защото слънцето може да изгори откритите части на тялото, когато карате колело много дълго време. Това е особено опасно в задръстване. А когато се движите, ви е хладно заради вятъра. Затова хората носят якета, дори когато е наистина горещо.

- маникюрът, правенето на мигли и другите разкрасителни процедури не са много популярни сред местните жени. Може би с изключение на масажа. Има места за масаж навсякъде. Цените започват от 3 долара на час. Традиционното балийско изтъркване е много странно. Слагат скраб за тяло на суха кожа и търкат. Всико се измива под душа след това.

- веднъж годишно на Бали всички забележителности, кафенета, магазини и аптеки се затварят. Тогава няма мотори, таксита или хора навън. Дори международното летище се затваря и всички 350 полета са отменени. Това е Денят на мълчанието за балийската нова година. През 2020 година той беше на 25 март.

Трудностите, с които трябваше да се сблъсквам, са манталитетът, патриархалното общество и честите земетресения. Особено ми липсва смяната на сезоните. Кой да си помисли, че ще ми липсва студеният ноемврийски дъжд?

Няма да го видите в нито една туристическа брошура: Българка описа тайните на остров Бали

Малцина се местят на Бали за постоянно. Обикновено е за 1-в години и само през зимата. Животът тук е пълен с правила и ритуали, някои от които странни, повечето смешни. А най-хубавото на този остров е, че можете да имате какъвто си искате начин на живот, предпочитания и мнение“, завършва блогърката.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай
2 Коментара
victor
преди 4 години

HUGE BOLLOCKS !!!!!!!!!! LIKE USUALLY !!!!!!!!!!!!

Откажи
pbdan
преди 4 години

Сарай ти мой сарай, сарай непокритий с саломаю...

Откажи