Измамниците са измислили нова схема, която удря туристите. Те използват фалшиви уебсайтове за резервация на места за настаняване.
Измамниците регистрират несъществуващ хотел или апартамент на истински уебсайт за резервации и след получаване на заявки се свързват директно с туристите и ги молят да потвърдят резервацията още веднъж, като въведат данните от банковата си карта на уебсайта.
На този етап те заменят уебсайта с фалшив и жертвата превежда парите, без да подозира за измамата.
Италианските Малдиви – райските плажове на Ботуша
Експертът даде няколко съвета как да се предпазите от подобни ситуации.
Първо, не трябва да взаимодействате с хотела по финансови въпроси чрез месинджър, телефон или електронна поща, тъй като уебсайтовете за резервации поемат риска от недобросъвестни хотели.
Трябва също така да следите внимателно SMS-а, в който се посочва целта на плащането. Ако имате съмнения, че преводът може да е адресиран до друго лице, по-добре се обадете в банката, за да уточните.
Освен това е по-добре да не въвеждате данни за картата в непознати или подозрителни уебсайтове, без да сте се свързали с мениджъра на платформата за резервации на телефонния номер, посочен в полученото потвърждение за резервация.
По-рано през юли стана известна друга схема за измама при резервиране на почивки. Адвокат по въпросите на пътуванията заяви, че най-често срещаните измамни трикове в днешно време са свързани с коронавируса, и нарече най-често срещаната измама "презаверка на резервацията чрез положителен PCR тест".