В повечето страни по света никой няма да осъди човек, който сяда да си почине на земята, а на места този навик е неразделна част от местната култура. В нашата страна подобно поведение не се приветства.
Разказваме ви защо в чужбина това е съвсем в рамките на нормата, но у нас се възприема като нарушение на неписани правила и дори закони.
Източни традиции
Различните чужденци седят на пода по различни причини - за някои това е традиция поради исторически и географски особености, за други е просто въпрос на удобство. Например, номадските народи от Централна Азия и Близкия изток са свикнали да се справят без допълнителни мебели - би било твърде трудно да ги носят със себе си всеки път, когато се движат, а в малките юрти няма достатъчно място за маси и столове.
Нарисувани: Най-красивите острови в Норвегия, които туристите обожават
В Япония и други страни с висока сеизмична активност липсата на корпусни мебели е едно от условията за безопасност. По същата причина японските къщи обикновено са малки по размер и една и съща стая се използва за различни цели: трапезарията лесно се превръща в спалня, ако ниските маси се заменят с матраци футон. С обикновени маси и легла този трик няма да работи.
В горещата Югоизточна Азия седенето и спането на пода е просто по-хладно, защото топлият въздух се издига нагоре. В Корея , напротив, от 13-ти век се строят къщи с подово отопление, така че става най-топлата част от жилището, където е обичайно да се яде, спи и общува.
В Индия седенето на пода се счита за добро за здравето: според древните учения на Аюрведа правилната стойка подобрява храносмилането и предотвратява преяждането.
Западна еманципация
Американците, които не са натоварени с комплекси, често седят на земята, ако в стаята няма достатъчно столове. В родината им това е социално приемливо и не се осъжда. В Европа също често можете да видите уморени туристи, седнали да си починат на стъпалата или точно на площада.
Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!