Защо жените от този древен народ татуират лицата си

Това изкуство е изправено пред огромен упадък от 30-те години на миналия век нататък и днес е рядкост да го видите

https://pochivka.blitz.bg/narachnik/zashto-zhenite-ot-tozi-dreven-narod-tatuirat-licata-si Pochivka.blitz.bg
Защо жените от този древен народ татуират лицата си

Изкуството на татуирането е древно и датира от предислямската епоха. В регион, където татуировките вече са до голяма степен табу, много хора са любопитни защо бедуинските жени ги носят толкова смело на лицата си и какво всъщност символизират.

Това изкуство е изправено пред огромен упадък от 30-те години на миналия век нататък и днес е рядкост да видите поразителното лице на татуирана бедуинска жена в Йордания и Близкия изток.

Племе с брутална традиция - режат пръсти, за да покажат...

Пътувайте извън столицата до по-отдалечени райони на север и юг обаче, където племенната култура остава силна, и ще намерите някои по-възрастни жени, които все още носят тези интригуващи символи, говорещи за богата и интригуваща древна култура, съобщава "The Culture Trip".

Защо лицето?

Въпреки че бедуинските жени са се татуирали по цялото си тяло - китки, глезени, гърди, бедра, лицевите татуировки са най-значими, тъй като са видими за обществеността.

(Снимка: The Culture Trip/Sahar Esfandiari)

Татуировките са най-често разположени на няколко значими места по лицето: точки или символи над или между веждите, точки на носа, красиви петна по бузите и линии и символи под устните и по брадичката.

Здраве и защита

Татуировките традиционно символизират защита в битки и войни, както и от духове и зли очи. В някои области татуировките се използват и за медицински цели. Мнозина вярвали, че комбинация от точки отстрани на главата или над очите ще излекува болки и ще предотврати заболяване.

За красота 

Много велики и почитани поети от предислямската епоха са използвали изображения на татуировки в своята поезия като силен символ на красотата.

В Муаллаки - колекция от седем дълги стихотворения от предислямския арабски свят, многократно се споменават татуировките и татуираните жени във връзка с красотата.

В едно стихотворение поетът Зухаир бин Аби Салма сравнява земята на своята любима с ръка, която е татуирана с всички цветове и извивки. Фолклорните песни също възхваляват жените с татуирани лица като олицетворение на красотата.

Златото на бедния човек

Често наричани „бижутата на бедния човек“, татуировките са били използвани като средство за украса на тялото и лицето, служейки като финансово по-достъпна алтернатива на златото и среброто.

(Снимка: David Shapinsky/WikimediaCommons)

Позиционирането на татуировките върху лицето допълва областите на женското лице, считани за най-красиви, а именно устните и очите.

Израз на духовност

Влиянието на исляма върху изкуството на татуирането е силно и мюсюлманските бедуински жени често се татуирали с полумесеци и звезди и други геометрични форми, известни в ислямското изкуство.

По същия начин много бедуински християнки се татуират с кръстове в памет на Христос.

Идентичност и принадлежност

Татуировките също са били популярни и значими като символи на принадлежност към определено племе.

Татуирането има силно място в много общности, които за съжаление се разпръсват в по-големите градове, а местните обичаи и традиции стават по-малко важни, така че изкуството на татуирането е в упадък от 30-те години на 20-и век.

Процес на татуиране

Един от най-интересните аспекти на татуирането в бедуинската култура е самият процес. Татуистът обикновено е номад или циганин, който пътува, за да татуира жените в замяна на пари, зърно, масло или мляко.

Тревел-блогър за жените в Индия: Щастливки са, ако изобщо оцелеят

Клиентът отива да си направи татуировката сам и двете страни остават анонимни една за друга, поддържайки известна мистериозност.

Татуистите са използвали нечетен брой игли и китайско черно мастило или остатъци от дим, за да придадат на произведението тъмен, траен цвят.

Горещи

Коментирай