Янарташ - вечно горящата планина в Турция СНИМКИ

Тук, в провинция Анталия, близо до така посещаваните морски курорти, е мястото, чието име значи "пламтящ камък"

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/yanartash-vechno-goryashtata-planina-v-turciya-snimki Pochivka.blitz.bg
Янарташ - вечно горящата планина в Турция СНИМКИ

Южната ни съседка Турция е страна, която може да се похвали с изобилие от културни, исторически и природни забележителности. И ако някои се радват на сериозен човекопоток, като Памуккале например, други не са чак толкова популярни, но със сигурност си заслужава да ги посетим. Точно както Янарташ, известна като горящата планина.

Тук, в провинция Анталия, близо до така посещаваните морски курорти, е мястото, чието име значи "пламтящ камък". Тук можем да видим десетки малки пожари, които горят постоянно в отвори в скалите. Именно тук се намират и руините, останали от храма на древногръцкия бог Хефест, който, случайно или не, винаги е бил свързван с огъня и ковачеството.

Това е място, което в древността е описвано от писателя Палефат, който нарича планината Химера и твърди, че е дом на триглаво, огнедишащо чудовище. Говори и за пламъци, които горят непрекъснато - точно както и днес. Преди векове огньовете са служели за ориентир на моряците, а сега се използват предимно за варене на чай под открито небе.

Това БГ село бие Велинград по цени за Нова година!

И въпреки че гледката на пламъците, които излизат от скалите, си е нищо друго освен необичайна, за нея си има и логично научно обяснение. Огънят се причинява от газа метан, който излиза от земните недра и при срещата с атмосферата се образува ефектът на експлозията.

Районът на Янарташ се смята за едно от най-запалимите места на планетата именно заради големите находища на метан, простиращи се на над 5000 кв.м. А магмените скали под отворите са пълни с материала рутений, който действа като мощен катализатор за химичните реакции, посочва CNN.

И така метанът се образува на по-ниски от обичайните температури, а скалите не спират да горят вече повече от 2500 години като процесът се засилва през зимните месеци.

Стена от хора: Най-претъпканият курорт в света

Горящите скали са част от защитена зона на резерват, а достъпът до тях става с кратко изкачване. По-голяма част от туристите предпочитат да се озоват тук в тъмната част на денонощието, когато гледката е наистина сюрреалистична. Препоръките на местните си, ако искаме да видим Янарташ, е да изберем период от средата на септември до средата на ноември или от средата на март до края на май, пише lifestyle.bg.

В района можем да разгледаме и впечатляващите руини на древния град Олимпос, разположен между морето и планините и завършващ със скалист плаж. Не бива да пропускаме да се качим и на кабинковия лифт Olympos Teleferik, който ще ни отведе на цели 2365 метра надморска височина.

Горещи

Коментирай
1 Коментара
Христо Гарвалов
преди 2 седмици

А неможе ли да се бутилира /естествено не в бутилки за вода/за понататъшното му използване...

Откажи