Според американския закон за достъп до въздушния транспорт, прасетата наистина могат да летят. И не само прасетата - кучета, котки, понита, кенгурута, опосуми, хамстери, патици, гущери... Списъкът е безкраен.
Как и при какви условия е възможно да качиш животно на височина от 10 000 метра в небето и то на борда на пътнически самолет?
Все повече хора се възползват от възможността да си вземат животно „за емоционална подкрепа“ по време на полет. Въпреки че повечето авиокомпании си имат индивидуална политика за това какви живи твари могат да пътуват редом с пасажерите, въпросният закон за достъп до въздушния транспорт, приет през 1986 година, забранява на комерсиалните авиолинии да дискриминират хората с увреждания, съобщава „Икономист“.
Тежката задача да разграничат хората, които наистина имат някакво увреждане и се нуждаят от подкрепата на животно, и тези, които просто се опитват да прекарат безплатно домашните си любимци, си остава за авиокомпанията.
Определението за „животно за емоционална подкрепа“ гласи, че по лекарска препоръка то трябва да придружава човек, който страда от псхиологическо разстройство и това доказано му помага. Ползите включват успокояване на хора с посттравматичен стрес или осигуряването на чувство за сигурност на хора, страдащи от безпокойство.
За разлика от обслужващите животни, които наистина изпълняват определени функции – водене на слепи, сигнализиране на глухи или предпазване на епилептици при риск от припадък, нуждата от емоционално подкрепящо животно е много трудно да се прецени.
За целта пътникът трябва да има придружаващо писмо от медик, който да обясни емоционалните ползи от животното. Тези писма се получават лесно и евтино, дори само онлайн през сайтове, които ги правят за една нощ, заедно с необходимите сертификати, каишки, колани, жилетки и други аксесоари за "емоционално подкрепящото животно".
След инцидент миналата година, при който жена се опита да качи на полет от Ню Йорк за Лос Анджелис своя паун и ѝ беше отказано, някои авиолинии въведоха изискване пътникът да представи необходимите документи за ваксини от ветеринар, както и потвърждение, че животното е обучено да се държи нормално по време на полет.
Историите за инциденти с такива животни на борда на самолети са безкрайни. Пътници, седящи до такива твари, е трявало да бъдат слагани на кислородни маски заради получени алергични реакции, стюардеси са били хапани докато раздавали храна, а пътуващите ветеринари са били привиквани на помощ, тъй като животното, което трябвало да пази стопанина си от безпокойство, само се паникьосвало по време на полета. Един от най-фрапиращите случаи е на жена, чието куче се облекчило по средата на пътеката, но тя поела вината като казала на екипажа, че се е изпуснала.
Звезди като Майли Сайръс, Ким Кардашиян, Опра Уинфри и Брадли Купър в свои изказвания често изтъкват ползите от емоционално подкрепящите животни по време на пътуванията си. Актрисата Джейн Фонда рядко може да бъде видяна в самолет без кучето си.