Всяка година близо 200 000 души кандидатстват за работа като стюарди и стюардеси в авиокмпания Delta, но едва 3000 от тях получават работата. Причината е, че тя не е никак лесна, а новите попълнения трябва да минат през интензивен 6-седмичен курс, пише „Бизнес инсайдър“.
Те се учат на всичко – от това как да се справят със спешни медицински случаи до евакуация.
„Първото и най-важно нещо е, че ние сме професионалисти по безопасността. Всичко, което може да се случи на земята, може да се случи и във въздуха“, обяснява Трелауни Бъндридж – стюардеса и инструкторка на салонен персонал.
Стюардеси разкриха истината за свалките с колегите на борда
„Над 195 000 заявления се подават в Delta Air Lines, а тези 3000, които са одобрени тази година, ще минат през тези врати и ще бъдат стюарди на Delta Air Lines.
Първоначалното обучение е интензивен 6-седмичен курс. Започват тук през първата седмица, където учат най-важното за компанията. След това в третата седмица се учат неща като безопасност, управление на спешни ситуации, медицински ситуации, които могат да се случат на борда.
След това шестата седмица е цялата за обслужването на клиентите. И след тез 6 седмици имаме един напълно завършен служител на Delta Air Lines, готов да се качи на всеки самолет“, разкрива тя.
По време на обучението се използват тренировъчни зони. Това са части от самолети, извадени от пустинята. Докарани са в базата на авиокомпанията и бъдещите стюардеси се упражняват на тях за различни ситуации.
„Стюардесите могат да балансират между обслужването на клиентите и това да наблюдават за всяка възможна спешна ситуация, която може да възникне“, казва Бъндридж.
Нейната колежка Патрес Хилис добавя: „Стюардесата ще трябва да мисли за хората на борда, които може да имат нужда от помощ. Ние искаме мислещи стюарди. Действаме по определени протоколи и процедури. Но в крайна сметка винаги има момент на лична преценка.
Пътуваме в различни часови зони, различни държави. Може би не можем да спим. Но се очаква да можем да правим добра преценка на момента, да си спомним всичко, научено по време на обучението и да отговаряме при екстремни ситуации, а също и да бъдем милите и търпеилив служители на Delta Air Lines. И всичко това при недостатъчно сън“.
Компанията разполага и с тренажор, имитиращ движения. Той е единственият, който се движи и се тресе като самолет.
„Нашите стюарди имат цяла седмица за трениране на аварийни ситуации, които могат да възникнат на борда на самолета, и се учат на различни команди. „Евакуация“ е една от тях“, посочва Бъндридж.
„Ако не останете спокойни, вашата тревога ще се прехвърли и на другите. Изключително важно е да останете спокойни“, добавя тя.
Компанията има 767 тренировъчни зони, имитиращи вътрешността на самолет, където бъдещите стюарди с предпазни жилетки тренират приземяване на вода. Те работят заедно като екип, за да извършат приводняването, да качат хората на лодки, да им помогнат да не измръзнат докато чакат спасители.
Една от най-често възникващите ситуации на борда е медицински проблем.
„Когато има някой, който получава инфаркт на пътеката, знам точно къде на борда е медицинско оборудване и съм напълно в състояние да се справя с такава ситуация“, казва опитната стюардеса.
Хилис разкрива: „Обикновено при такъв случай се ангажират три от нас – оценител, събирач и комуникатор. В този случай аз бях оценителят. Трел беше моят колектор, тя ми донесе оборудване и остана с мен през цялото време.
Третият човек обикновено е комуникаторът. Той говори с управлението на полета. Те ще изпратят сигнал за медицинска помощ. Ще се опитат да се свържат с лекар на земята. Ще попълнят формуляр за медицинска помощ или ще се опитат да ни помогнат по някакъв начин“.
Защо стюардесите обслужват по-добре задните редове на самолета
„Но когато стюардът си тръгне и завърши курса, обучението му не спира. Имаме нещо, наречено „продължаваща квалификация“ и там служителите, които вече са квалифицирани, се преквалифицират на 18 месеца.
Връщат се за обучение и трябва да бъдат идеални при отварянето на вратите, медицинските случаи, спешната помощ, безопасността. Държим ги на много висок стандарт“, допълва Хилис.