Напълно завършената атомна централа, която не е работила и ден

Проектирана е да използва за охлаждане водите на река Дунав

https://pochivka.blitz.bg/oferti/naplno-zavrshenata-atomna-tsentrala-koyato-ne-e-rabotila-i-den Pochivka.blitz.bg
Напълно завършената атомна централа, която не е работила и ден

Атомната централа Цвендендорф, разположена на брега на река Дунав, на 32 км северозападно от Виена, е единствената ядрена електроцентрала в Австрия. Тя е завършена през 1978 г., заредена с гориво и готова да започне работа.

Но точно тогава страната решава, че вече няма доверие на ядрената енергетика и проектът е спрян.

Това е единственият напълно завършен ядрен реактор в света, който никога не е влизал в употреба, информира Amusing Planet.

Вижте Фукушима 10 години след трагедията

АЕЦ Цвендендорф трябвало да бъде първата от тритецентрали, одобрени от австрийското правителство в края на 60-те години на 20-и век. С мощност от 700 MW, от нея се очаквало да задоволява около една десета от търсенето на електроенергия в Австрия.

Строителството на централата започва през 1972 г. и до 1978 г. - годината, в която е завършена, за изграждането ѝ са похарчени приблизително 1 милиард долара. Обвързването на Австрия с ядрената енергеника е много сериозно и се утвърждава от петролната криза от 1973 г.

Централата е проектирана като реактор с вряща вода с един-единствен охлаждащ цикъл, което означава, че ядреният реактор нагрява вода, която след това се првръща в пара и тази радиоактивна пара задвижва турбините. Цвендендорф няма типичните охладителни кули на атомна електроцентрала, тъй като е проектирана да използва за охлаждане водите на река Дунав.

Въпреки че по това време реакторът е последна дума на технологиите, по проекта има много пропуски в сигурността, като например аварийното резервно захранване, което е навън и е уязвимо за наводнения.

Две електроцентрали в Германия със същия дизайн като Цвендендорф вече са затворени за постоянно поради механични проблеми.

АЕЦ Цвендендорф среща проблеми още в началото. Едва две седмици след като земята е разкопана за строежа ѝ, силно земетресение удря региона, повреждайки основата на електроцентралата, която трябва да бъде съборена и бетонът да бъде излят отново.

След това, по време на наводнение от Дунав, водата се просмуква в централата, което показва наличие на течове. А това означава, че подземните води не са защитени от замърсяване.

Освен това не са изготвени планове за изхвърляне на ядрените отпадъци. Първоначалната идея е те да се погребат дълбоко под Алпите, но населените места в района яростно протестират. Австрийците се опитват да продадат отпадъците на Унгария, Египет и Китай за повторна употреба, но всички страни отказват.

С нарастващата критика към ядрената енергетика правителството е принудено да проведе референдум, за да се реши дали централата в Цвендендорф изобщо да стартира. На 5 ноември 1978 г. 1,6 милиона души гласуват против нея, което представлява 50,5% от гласоподавателите. Разликата е минимална, но достатъчна, за да реши съдбата на АЕЦ-а.

Голямата съветска тайна, скрита в сянката на Чернобил

През следващите седем години - до 1985 г., централата се поддържа в работно състояние. Но ядрената катастрофа в Чернобил през 1986 г. проваля всякакви надежди за експлоатацията й. Скоро след инцидента правителството започва частично да я демонтира.

Някои части са продадени на германски ядрени фирми, но цялостното съоръжение все още е в първоначалното си състояние. Настоящият собственик на централата използва комплекса като център за обучение по сигурност и от време на време го дава под наем на организатори на събития и продуценти на филми, които да я използват за декор.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай