Най-честите шашми, с които щавят туристи в Турция, и как да се спасите от тях

Най-честите шашми, с които щавят туристи в Турция, и как да се спасите от тях

Виждайки спокойни и невнимателни чужденци, някои хора с удоволствие ги баламосват и печелят от тяхното незнание

Турция вече отвори границата си и с ентусиазъм посреща гости. Хотелиерите, ресторантьорите и местните хора се радват много на туристите.

Не всички, обаче, са честни спрямо тях. Виждайки спокойни и невнимателни чужденци, някои хора с удоволствие ги баламосват и печелят от тяхното незнание.

За да не станете жертва на измамници, вижте кои са 10-те най-популярни начина за измама на туристи в Турция.

Безплатното сирене в капана за мишки

Докато се разхождате из Истанбул и се наслаждавате на града, внезапно покрай вас може да мине чистач на обувки. Той ви бута „без да иска“ и пуска четката си в краката ви. Вие, естествено, го викате и му показвате какво е изпуснал. Той се връща и ви обсипва с благодарности в като в същото време ви предлага да си почистите обувките напълно безплатно.

Какви сувенири си струва да си вземете от Турция

Веднага след като обувките ви лъснат на слънцето, чистачът започва да си иска парите за работата. Той вече е забравил за обещанието си, а около него се събират колегите му, които искат да помогнат.

Какво да правите: Първо, никога, никъде нищо не вдигайте. Това се отнася не само за четката за обувки. Ако намерите портфейл, собственикът ще ви каже, че му липсват пари. Някой ще ви предложи „безплатно“ да ви пренесе багажа, но ако не му платите, няма да си го получите обратно.

Ако все пак попаднете в такава ситуация, колкото и неприятно да звучи, по-добре да платите. Иначе няма да ви пуснат да си тръгнете от мястото.

Изгубени в превода на храната

Ако решите да опитате местна кухня, отивате в ресторант и отваряте менюто. Виждате красиви снимки и надписи на език, който не разбирате. Харесвате си нещо и приблизително изчислявате колко ще ви струва.

Носят ви голяма кана с чай, а масата се отрупва с вкусотии. След пиршеството гледате с ужас сметката и забелязвате, че вместо обявените 3 лири ви искат 6 TRY, а храната вместо 40 струва 80. Сервитьорът обяснява, че няма измама – в менюто е записана цената за чаша чай, а вие сте изпили цял чайник. Ястията са обявени като за един човек, а се сервират за двама, дори когато клиентът е само един.

Какво да правите: Прочетете внимателно менюто, задайте въпроси и при първия неясен отговор отидете на друго място преди да сте поръчали. Не пийте „безплатен“ чай, той също ще бъде включен в сметката. Най-добре е да изберете ресторант или кафене по препоръка или поне такива, които имат меню на разбираем език.

Задръжте рестото

Разхождате се на някой пазар и виждате много красив шал. Вие се приближавате да го разгледате, а продавачът започва да ви обсипва с комплименти и да ви убеждава, че точно това ви трябва сега. Питате за цената, броите парите и си чакате ресто.

Търговецът ви дава някакви пари, които обаче не са колкото рестото, което очаквате. Мислите, че има грешка, питате го, а той ви обвинява в измама. Най-вероятно няма да си получите цялото ресто.

Какво да правите: Не вземайте със себе си големи банкноти и не пазарувайте сами. Колкото по-дребни банкноти имате, толкова по-голяма е възможността ви да платите сумата без да чакате ресто. Ако въпреки това трябва да ви върнат пари, вашият спътник ще може да потвърди думите ви.

Най-добре е да изберете места, където може да се плаща с карта, тъй като тези измами се правят не само на пазара, но и в магазините, където има етикети с цени.

Обмяна на валута

Тръгвате на разходка и установявате, че не навсякъде приемат долари и евро. Отивате в обменно бюро и давате 200 долара, което според курса в момента е около 1700 лири, но получавате едва 850. На изненадания ви поглед слжуителят отвръща не по-малко изненадано и заявява, че сте му дали само 100 долара.

Какво да праите: Избирайте само лицензирани обменни бюра. Те могат да бъдат на летището или в хотела. Там обикновено има камера и ви дават разписка.

Ако на такова място все пак ви измамят, не се паникьосвайте. Просто кажете на служителя, че ще се обадите в полицията, за да извадят и преброят касата. Тогава най-често негов колега ще го извини с лошо здраве, горещина или твърде много клиенти. Той ще е „запомнил“, че сте дали повече пари и ще ви даде липсващата сума.

Дегустация

Разхождайки се из града забелязвате малък магазин със сладкиши. Привлечени от аромата се приближавате, а продавачът тича да ви посрещне с предложение за безплатна дегустация. След като опитате няколко неща си избирате сладкиша, който сте харесали и се готвите да платите за него. Но изведнъж ви искат много по-висока сума.

Продавачът обяснява, че освен закупения продукт, разбира се, трябва да платите и това, което сте изяли. А с колко вида сладкиши ви е нагостил никой не знае.

Какво да правите: Не опитвайте нищо, ако не сте готови да платите за него веднага. Едва ли ще ви дадат нещо безплатно. А ако в крайна сметка не купите нищо, могат да ви обвинят в кражба – опитали те всичко и си тръгвате без да сте го платили.

Такси

Уморени от ходенето сядате в някое такси и казвате да ви закарат до хотела. Приветливият шофьор, разбира се, се съгласява и вие се отпускате. Когато дойде момента за сметката, обаче, сумата може да се окаже много по-висока, отколкото сте очаквали.

Цената на пътуването в Турция се изчислява на база първоначална такса плюс пробег, така че шофьорът може да ви измами по две направление. Първо, цената за „хващането“ може да нарасне, защото е вечер, уикенд или празник. И второ, шофьорът много често „забравя“ да включи апарата при воезенето и след това това съобщава километража „на око“ – естествено не във ваша полза.

Какво да правите: Проверете приблизителните разходи за пътуването, преди да се качите в колата. Можете да изчислите пробега, използвайки онлайн карта. Това ще ви помогне да избегнете безцелното лутане из града.

Първоначалната такса в Турция, в зависимост от града, е между 2,5 и 3 лири. Няма такси за празнични дни. Общата цена на пътуването винаги се показва на брояча – там вече са добавени километрите и първоначалната такса.

Да ви ударят в кантара

Искате да си купите местни плодове или традиционни сладкиши и разглеждате асортимента. Всички стоки с цени са на витрината и има голяма разлика на различните места. На едно място локумът може да се купи за 30 лири, а на друго – само за 10.

Естествено, отивате там, където цената е по-ниска. Само че в след като платите в пликчето имате по-малко неща, отколкото сте очаквали. Факт е, че на табелката е посочена цената за 100 или 500 грама, но не и за килограм.

Какво да правите: Попитайте предварително за колко единици или за какво тегло на продукта е написаната цена. Ако не сте обърнали внимание веднага, тогава погледнете кантара докато мерят и едва след това дайте парите. Ако платите за стоката е много малко вероятно да можете да промените нещо.

Не всичко, което блести, е злато

На всеки пазар, на всяка екскурзия и във всеки магазин за сувенири ще ви предложат злато. Обикновено във всеки бижутериен магазин цари полуздрач. Пробвате гривни една след друга, продавачът ви подканва да си вземете две, накрая се съгласявате и за три – все пак вкъщи не можете да намерите злато на такава ниска цена.

Пристигате вкъщи, хвалите се на всичките си приятели, но месец по-късно забелязвате, че блясъкът е избледнял или на мест златото е нпълно отлепено.

Какво да правите: Ако не знаете как да различавате златото от другите метали, ограничавайте се от такива покупки. Не купувайте десетки чифтове обеци и пръстени за подаръци на майки, приятелки и колежки. Не разчитайте на почтеността на продавача, неговата работа е да печели от вас.

Когато избирате бижу, излезте на дневна светлина с продавача и разгледайте продукта там. И основното правило е да свалите цената. Свалете поне половината от първоначалната цена и кажете, че нямате повече пари – купувате или така или никак. Обикновено този ход работи.

Плащане с карта

Отивате в ресторант и идва моментът да платите сметката. Предлагат ви да използвате карта, което ви се струва добра идея. Сервитьорът взема картата ви и бърза към бара. Там той извършва необходимите действия и се пвръща при вас. Сумата се взема от картата и вие си отивате в хотела.

След известно време, обаче, забелязвате, че по сметката ви липсва някаква сума. След това изчезват още пари и още... Не можете да спрете изтичането без съдействието на банката, която блокира сметката докато се изяснят нещата.

Какво да правите: Не давайте картата си на никого и никъде – нито на сервитьори, нито на служители в хотела, нито на продавачи. За броени минути може да се направи дубликат, а ПИН-кодът може да се види докато плащате или теглите пари. Ако това се случи, не се колебайте да се обадите в банката и да блокирате сметката.

Пари в банята

Отивате на хамам, където да отпуснете душата и тялото си. Разбира се, предлагат ви да посетите и стаята за масаж, където професионалист ще се погрижи да се почувствате добре.

По време на масажа вашият специалист излиза за малко и се връща с още един. Твърди, че е усетил нещо на гърба ви, което изисква повече работа. Вторият специалист – по опитен и квалифициран, произнася ужасни диагнози, с чието лечение може да се заеме. Разбира се, това не е безплатно, но има ли здравето цена?

Безценно! Как да се пазарите като турчин в Турция

На излизане ще получите сметка за двама масажисти, единият от които взема по-скъпо заради своята по-голяма квалификация.

Какво да правите: Не се съгласявайте да сменяте масажиста. Дори и да започнат да ви плашат с медицински термини, в крайна сметка ще ви вземат двойна сума.

 

Коментирай

Шириндже

Шириндже 27.06.2021 15:59

От 15 години, посещавам Турция. Нищо от изброените "капани" във Вашия пост не отговаря на истината! Не сте честни да лъжете и заблуждава хора,които не са ходили в Турция!

Шириндже

Шириндже 27.06.2021 16:01

От 15 години, посещавам Турция. Нищо от изброените "капани" във Вашия пост не отговаря на истината! Не сте честни да лъжете и заблуждава хора,които не са ходили в Турция!

ivo

ivo 27.06.2021 16:10

На мен срещу 1 цигара искаше да ми лъска обувките.на 100метра от "Свети Стефан" желязната църква.Отказах,без да знам за номера...

МОЛИ

МОЛИ 27.06.2021 16:11

Точно така.Толкова са почтени,че само може да завиждаме.За пазаренето -да.

Иван

Иван 27.06.2021 18:49

Абе,с две думи.хубава работа,ама циганска.

Чечи

Чечи 27.06.2021 21:59

Пълни лъки. Ходя от 15 години по турските корорти и подобно нешто няма. Йзмислен компромар на ништожни човечета..

Тепе

Тепе 27.06.2021 23:21

Какви лъжи.....не подвеждайте хората

Nına Dimitrova

Nına Dimitrova 27.06.2021 23:46

Изобщо не знаете какво говорите. В повечето случай турците са честни и връщат до стотинка.Във всяка страна има некоректни граждани и търговци.

Mira

Mira 27.06.2021 23:56

Вярно е само първото, за чистачите на обувки.

Илияна

Илияна 28.06.2021 1:06

Нищо вярно няма - лъжи!

atanasova007

atanasova007 28.06.2021 7:03

Абсолютни измишльотини!Обиколили сме цяла Турция, ходили сме толкова много пъти и не сме попадали на нищо от описаното. Единственото вярно е,че трябва да се търгува за цената(нещо характерно за доста държави и от Арабския край).Много любезни,отзивчиви и мили хора!

Alipi

Alipi 28.06.2021 7:40

Vsicko napisano e laja. Hodya dosta cesto v Zurciya nikoga Nr sam imal nito 1 ot izbroenite nesta

Ivi

Ivi 28.06.2021 10:42

Не знам кое е вярно или не , но ме вбесява липсата на етикети за цената на стоките.Особено по пазарите.За всичко трябва да питаш. А дали знам езика?! Много малко от тях знаят английски.Дори в МОЛ-овете.

Патриот

Патриот 28.06.2021 11:10

Всичко си е точно така, ама той Ганьо обича да му пикаят на главата и да го убеждават, че вали летен дъжд !

Хикмет

Хикмет 28.06.2021 11:13

По тази логика най-добре е да смените дестинацията.Аз съм го преживял,истина е.

Тожт

Тожт 28.06.2021 12:43

Колкото и пъти да сме били в Турция като туристи, нищо от изброеното не ни се е случило. Особено пък чая! Освен ако някъде изрично не указано, че струва нещо, чаят винаги е бил безплатен. Една чашка чай е бонус от заведението!

Стамат

Стамат 28.06.2021 16:34

За всичките ми над 30 ходения в Истанбул не се е случило нищо подобно

mylestone

mylestone 28.06.2021 20:12

Точно поради гореизброените случаи, не обичам да ходя в цигански държави като Турция. По принцип, туристът навсякъде е дойна крава, но в белите държави ти смъкват кожата с финес, а и поради разликата в стандарта. Но поне не го правят нагло и просташки като в Ориента.