Раят на Балканите – хотел, храна и история на смешна цена от 60 лв. СНИМКИ

Днес повече от всякога Босна и Херцеговина е място на новото начало, където буквално можеш да почувстваш как самият живот пълзи по кожата ти

https://pochivka.blitz.bg/oferti/rayat-na-balkanite-hotel-hrana-i-istoriya-na-smeshna-cena-ot-60-lv-snimki Pochivka.blitz.bg
Раят на Балканите – хотел, храна и история на смешна цена от 60 лв. СНИМКИ

Босна и Херцеговина често се асоциира предимно с войни и размирици. От убийството на ерцхерцог Франц Фердинанд, което дава началото на Първата световна война, до обсадата на Сараево и клането в Сребреница, тази страна отдавна се възприема от света като конфликтна, съсипана и безкрайно нещастна.

Но днес повече от всякога Босна и Херцеговина е място на новото начало,  където буквално можеш да почувстваш как самият живот пълзи по кожата ти.

Сложната политическа система след независимостта през 1992 г., пунктираните линии на автономните републики и самото присъствие на "и" в името на държавата, са ключ към разнообразието и контрастите, които можете да очаквате, ако посетите това уникално място.  

Едно е сигурно - топлината на босненците и безбрежната красота на природата са най-мощните обединяващи сили.

Ето няколко задължителни дестинации, които трябва да присъстват в списъка на пътешествениците, запътили се на вълнуващо пътуване до Босна и Херцеговина.

Сараево

Разбира се, туристическият гастрол трябва да започне от столицата Сараево – линията, в която свършва Азия и започва Европа, е буквално начертана в пясъка. Една единствена плоча на тротоара разделя австро-унгарската част на града с нейните богато украсени фасади и търговски обекти от османския квартал с градските му фонтани и пеещи минарета.

Старият град на Сараево, наричан Башчаршия, е истинска магия. Това е османски пазар, от 15-ти век, който придава цялостната форма и атмосфера на центъра на града.

Докато се лутате между чайни, магазини за килими и „бурегджиници“ (пекарни, в които се приготвят десетки видове безумно вкусен бюрек), няма как да не почувствате ритъма на търговците, които все още чукат бронз със същия плам, както са го правили преди векове.

И макар и наричан „Стария град“, това съвсем не е най-старата част на града - укрепленията на хълмовете в покрайнините на Сараево предхождат Башчаршия с няколко хиляди години. Именно тези каменни бастиони дават името на града (Сараево произлиза от турската дума saray - дворец).

Старият град със сигурност е най-важната част от града. На тези улици е създадена история.

За разлика от други стари градове в Европа, Сараево е обичан от местните жители точно толкова, колкото и привлекателен за туристите. Това е мястото, където сараевците се срещат на кафе, отпиват ракия, молят се на боговете си и, разбира се, пазаруват.

Мостар

Мостар е петият по големина град в Босна и Херцеговина и една от най-популярните дестинации в страната, ако не и в целия балкански регион. Повечето хора свързват града с небеизвестния Стари мост, включен в списъка на ЮНЕСКО. Този мост е икона на Босна и Херцеговина и мощен символ на мир и устойчивост.

Трудно е да го видиш отблизо на живо и да останеш спокоен – това е емоционално, сърцераздирателно преживяване, което усещаш с всяка клетка на тялото си. Отвъд моста, Мостар е искрящ град с красива река, стар базар, османски къщи, чудни панорамни гледки, джамии и ресторанти, които сервират наистина невероятна местна кухня.

Струва си да прекарате поне едно цяло денонощие в Мостар. Ако го направите, градът така ще ви омагьоса с чара си,  че със сигурност ще ви накара да останете по-дълго от планираното.

 Започнете деня с босненско кафе на Стария базар. След това се насочете към джамията и пазара на Коскин Мехмед паша – ще се влюбите в ароматите, глъчката и атмосфертата, която те пренася в стари романтични времена.

Посетете някой от музеите на Мостар – Музей на войната и жертвите на геноцида, Музей на хамамите, Музей на Херцеговина и мнго други, където можете да научите много за историята на града и на цялата страна.

Разходете се по Крива куприя - най-стария каменен мост в Мостар, а след това може да се изкачите до камбанарията на мира или по хълма Хум до Кръста на хилядолетието. Завършете деня с вечеря на реката и чаша ледено „Мостарско пиво“. А за най-впечатляващ финал можете да разгледате Стари мост през нощта, а под него да чуете песента на река Неретва.

Баня Лука

Вторият по големина град в Босна и Херцеговина и столица на автономната Република Сръбска, Баня Лука е красив град с пластове от илирийска, славянска, османска и австро-унгарска история. Намира се в северозападната част на страната, точно където се сливат реките Върбас и Върбаня.

Градът е приказна картина от зелени градски оазиси, широки булеварди и величествена архитектура. Тук, където вековни джамии и православни църкви стоят една до друга, ще изпитате атмосфера на хармония и топло гостоприемство.

От старата крепост Кастел, извисяваща се величествено над река Върбас, до оживените кафенета и паркове, в този град животът не спира дори за секунда.

Задължително се разходете до великолепната джамия Ферхат паша, строена през 16-ти век,  която се смята за един от най-добрите примери за ислямска архитектура в региона. Струва си да разгледате и катедралната църква „Христос Спасител“, чиито резби на иконостаса са били дело на българския майстор-резбар Гино Чуранов.

Можете да напазарувате пресни продукти от най-големия пазар Градска тръжница, да разгледате Музея на съвременното изкуство и да си напарвите снимка за спомен пред красивия културен център „Бански двор“.

Улица "Веселин Маслеса" е главният пешеходен булевард на Баня Лука, която носи  местния прякор „Господска“, т.е. "Улицата на джентълмените" – прозвище, дадено на булеварда от местен бизнесмен в началото на 19-ти век, което е запазено и до днес.

По цялата улица са разположени разкошни сгради в стил Арт Нуво, а посетителите могат да посетят десетките модни бутици, изискани бижутерии и тротоарни кафенета.

Пливските езера

Ако предпочитате красотата на природата пред динамиката градската среда, задължително трявба да посетите Пливските езера.

Разположени в централната част на Босна и Херцеговина, двете езера-близнаци Велико Пливско и Мало Пливско са се образували там, където река Плива се разширява по течението си към близкия град Яйце. В града тя се влива в река Върбас и се разлива във впечатляващия водопад Плива.

Исторически погледнато, град Яйце и регионът на Плива са били крепост на Кралство Босна. Днес границата на Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина минава точно през района, като разчленява голямото езеро наполовина.

Това обаче не е официална държавна граница, така че посетителите са свободни да преминават от едната в другата част на езерото.

През 1899 г. именно на река Плива е построен първият ВЕЦ на Балканите.

Енергията на водата се ползва още от Средновековието, когато на същото място е изгреден комплекс от воденици, които местните фермери са използвали за смилане на пшеница чак до Втората световна война.

Днес е останала само една група мелници, разположени на естествената каскада, където водата тече между двете Пливски езера. Заради тяхното културно и историческо значение водениците в Плива са обявени за национален паметник на Босна и Херцеговина.

Местната храна – заря от вкусове

Храната е изключително важна част от културата в Босна и Херцеговина, където приготвянето и споделянето на храна е част от социалното общуване между хората.

Много ястия са пропити с история и традиции и отразяват смесицата от култури и влияния от съседни балкански държави, което прави Босна и Херцеговина толкова разнообразна.

Куп босненски ястия са постни и сезонни. Само в градовете и туристическите центрове можете да намерите купища месо, докато менюто на повечето местни се върти около зеленчуци и боб.

Все пак, когато се сервира месо, то наистина се предлага в разточнително изобилие – огромни плата с печени на грил говеждо и агнешко месо, сервирани заедно. В местата, където не се изповядва ислямска религия, се консумира и свинско месо.

Прословутите плескавици, кебапи, каймак и прясно изпечени погачи. Това е предпоставка за кулинарна екплозия.

Босненската храна е ароматна, но използва подправки пестеливо. Богатите на вкусове супи и яхнии са много популярни заедно с пълнени зеленчуци, ястия на основата на ориз и разбира се, боб.

Традиционните ресторанти, наречени „ашчиница“, често са най-доброто място да опитате национални ястия, така че следете за този надпис, когато търсите къде да хапнете наистина вкусно.

Бюджет

Когато планирате следващата си почивка, един от най-убедителните факти, който ще налони везните към Босна и Херцеговина, е изключително приемливият бюджет.  Сумата, която ще ви трябва за нощувка в приличен хотел, хранене в местни ресторанти, билети за градски транспорт и такси за музеи, е между 60 и 90 лв. на ден на човек.

Горещи

Коментирай