Старо Стефаново е старата част на ловешкото село Стефаново. През 1982 г. тази част е обявена за архитектурен резерват. Селото е разположено на 27 км. югоизточно от Ловеч и на 160 км. от София.
Старо Стефаново е място, което връща всеки човек назад във времето. Всички къщи и улици пазят духа и архитектурата на Българското възраждане.
1. Църквата „Рождество на Пресвета Богородица”
Една от най-удивителните забележителности е старинната църква „Рождество на Пресвета Богородица“ от 1882 г., построена от майстор Генчо Кънев от Трявна, който е ученик на Кольо Фичето. Тя прави впечатление с оригиналната си възрожденска архитектура и иконопис от втората половина на XIX век. Средствата за изографисването на иконите са дарени от местното население.
Мощни ледници, тюркоазени езера и огромни водопади: Добре дошли в норвежкото царство на природата
Тя е от т. нар. “бели църкви”, при които сводовете не са изписани. Храмът сам по себе си е своеобразен архитектурен шедьовър в църковното строителство от XIX в. с голям купол и камбанария. По своя вид тя представлява кръстокуполна, трикорабна базилика с широк нартекс и масивна каменна снага, със здрави колони по средата и сводести прозорци.
2. Училището Васил Левски
В църковния двор се намира и старото училище от 1906 г. Характерно за този период е схващането, че на преден план излиза училището и необходимостта от образование. През 1948г. сградата е пристроена с две разширения и придобива характерната за образователните институции форма на буквата "П" - от "Просвета". За времето си е било едно от най-големите средношколски училища в региона и е събирало деца не само от селото, но и от съседните махали и колиби.
В годините след Втората световна война то носи името на Стефан М. Пашев.
3. Паметникът на войниците от с. Вратца (Стефаново)
Църковният двор пази в себе си и паметника на войниците от с. Вратца (Стефаново), загинали по бойните полета в редиците на Българската армия във войните за национално обединение. До него е монтирано и отдавна замлъкналото оръдие "ЗИС 3" - 76,2 мм. от Втората световна война.
Моделка на „Плейбой“ предизвика скандал с голи СНИМКИ в дубайската пустиня 18+
4. Къщата на Иванаки Йонков
В непосредствена близост, точно на мегдана е къщата на Иванаки Йонков Кюркчията – един от организаторите на Велчовата завера от 1835 г. Тя се разпознава по паметната плоча.
5. Селската чешма
Друга интересна забележителност е селската чешма. Можете да я видите малко преди мегдана. Тя е изградена през 1830 г. и за нея има запазени сведения, че е дар за жителите на селото от местния управител Хаджи Ибрям.
6. Поповото мостче
Ако тръгнете от нея по улицата покрай реката, ще стигнете до друга забележителност в селото – Поповото мостче, построено е през 1836 г. Името на твореца, създал както Селската чешма, така и Поповото мостче е именно ловешкият майстор Марин Христов. В района до Поповото мостче се намира и "Поповата къща", а на около 300 м. нагоре по реката и "Поповия кладенец".
7. "Старият дъб" и параклис "Св. Троица"
Една от големите природни забележителности в селото е "Старият Дъб", датиращ над 1300 г. цер от рода "дъб". Заради дълголетието му много от посетителите палили свещи около него за благополучие, което довело до пожар и почти цялото дърво изгоряло. В момента може да се види само обгорелия му дънер, приютен под малкия параклис, посветен на "Св. Троица". От параклиса се разкрива неповторима природна гледка към хълмовете и зеленината.
8. Къщата с алафрангите (1836г.)
На фасадите на някои от къщите и сега могат да се видят интересни рисувани орнаменти – алафранги, които били характерни за селото преди време. Художникът Руселим Дичев от Дебърската художествена школа, автор и на изображенията в местната църква, изписва с алафранги с флорални и зооморфни мотиви много от външните стени на къщите в селото.
9. Гиздилница Козара
Гиздилница Козара се намира в обятията на сто годишна кирпичена къща. Това е място, където можете да намерите ръчно изработени изделия с любов и отношение, както и предмети с история и дух. Пространство, в което можете да се насладите и на кафе с кауза , чай от прясно набрани билки, домашно приготвен сироп и лакомства, под звуците на автентичен грамофон.