Миналото лято, когато в Испания епидемията от коронавирус почти спря местния бизнес, собствениците на бар в историческия център на Севиля решиха, че е дошло времето да се направи отдавна отлагания ремонт. Когато работниците започнаха да махат мазилката от потъмнелите колони и да стържат сводестите тавани, те бяха изумени от това, което откриха.
Под боята на 98-годишния тапас бар Cervicería Giralda се показаха останките на забележително украсен мюсюлмански хамам от 12-и век с тавански прозорци във формата на звезди с осем лъча и изящни червени рисунки на геометрични мотиви, представляващи нощното небе.
Къде да хапнете и какво да не пропускате в слънчева Севиля
Бившата арабска баня е от времето, когато южният испански град е под управлението на Алмохадския халифат – берберска империя, която някога е владеела голяма част от Северна Африка и Иберийския полуостров. Откриването ѝ помага за създаването на по-добра картина на градския живот на мюсюлманите в Севиля през 12-и век. Тя е последната от няколкото подобни бани, открити около централната джамия в града – днешния кралски дворец Алкасар де Севиля, съобщава Би Би Си.
Историците смятат, че тези бани били използвани от вярвашите да се измият преди да влязат в джамията да се молят. Много е вероятно те да се служели за място за събиране, където хората да се социализират, да говорят за работа или просто да релаксират.
(Снимките са илюстративни)
Най-известните в света църкви, превърнати в джамии
Затова и изглежда уместно, че вместо да бъде превърнат в музей, този хамам- тапас бар продължава да бъде място, където хората да се срещат, да си говорят и да забравят за грижите си.