Тук се намира най-високият магазин за кисело мляко в света

Тук се намира най-високият магазин за кисело мляко в света

Всеки посетител може да залепи нещо свое на стените

„Днес е 395-ият ден от раздялата ми с теб, дойдох сам в Тибет. Казват, че тук е свещено място, което може да изчисти душата на човека, за да се освободи от тревожните мисли. Момиче, трябва да те оставя. Беше ми много тежко през последната година, но ти желая радост и щастие оттук нататък!“

Тибет се счита за най-близкото място до небето, далеч от шумотевицата. Хората от различни краища на света мечтаят да го посетят. В Лхаса пътниците оставят техните следи в хотели и кафенета, както и техния „дневник на душата“. В днешния забързан ритъм на живот, развити социални мрежи и своевременен достъп до информация, неща като традиционни тетрадки, принтирани снимки и послания на пощенските картички са изключително скъпоценни. Те носят различни емоции, преживявания и усещания на хората. Също като на онзи пътник споменат в началото на статията, който споделя своята трогателна любовна история в тетрадката на магазинче за кисело мляко, „Лесно е да се каже довиждане, обаче не е лесно да се видим отново“.

Мрачен туризъм: Зловещите тайни на най-голямата психиатрична болница в света

Магазинчето се намира в подножието на „Перлата на покрива на света“ – двореца Потала, на 3680 м надморско равнище. Може би то е най-високият магазин за кисело мляко в света. Магазинчето не е голямо обаче се отличава с индивидуалност. По стените, таваните, гредите и колоните, под стъклените панели на масите, всичко е плътно облепено с бордови карти, влакови билети, снимки, пощенски картички и съобщения, оставени от туристи от цял свят. Зад тези малки предмети се крият различни красиви и трогателни истории. Бордови карти, билети за влак, снимки, пощенски картички и съобщения, оставени от туристи от цял свят, са плътно залепени по стените, таваните, гредите и колоните, под стъклените панели на масата за хранене и т.н.

Бордови карти, билети за влак, снимки, пощенски картички и съобщения, оставени от туристи от цял свят, са плътно залепени по стените, таваните, гредите и колоните, под стъклените панели на масата за хранене и т.н.

Бордните карти, билети за влак, снимки, пощенски картички и съобщения, оставени от туристи от всички краища на света са гъсто тесто по стените, таваните, греди и колони, при стъклените панели на масата за хранене, и така нататък.

Собственичката на магазинчето е едно хубаво и романтично тибетско момиче на име Гъсан. През 2007 г. мъжът ѝ създаде тази къща за кисело мляко. Тя ни каза с гордост, „Цената на нашето кисело мляко е същата като преди 14 години. Нашето магазинче е къща за романтика и спомени. Хора от цял свят оставят своите трогателни истории и спомени в Тибет и когато се завърнат отново могат да ги видят‘.

Позната ли ви е тази пустиня? Виждали сте я в почти всички хитови филми СНИМКИ

Това е и идеята зад създаването на малкото магазинче. В къщата на Гъсан има два спомена, които са безценни. Единият е карта на Китай, наречена „отпечатък от лапа“. Използвайки цветен молив, гостите могат да свържат Тибет със своята страна или роден край, за да запишат следите си. До момента са събрани общо 134 такива „отпечатъка“.

„Идвам от Индия, много се радвам, че посетих мястото. Искам да видя тези думи и при следващото ми пътуване. За мен е истинско щастие да посетя Тибет. Надявам се отношенията между Китай и Индия да стават все по-добри“. Това е оставено от един индийски турист послание за пътешествието му в Тибет. Малката тетрадка, която прилича на ученическа, съдържа скъпоценните „спомени“ на тази „романтична къща“.

В ъгъла на магазинчето се съхраняват всички тетрадки и посланията в тях от отварянето му преди 14 години.

Гъсан ни разказа, че в началото пътуването от летище Гонга до Лхаса отнемало половин ден и магазините в подножието на Потала били малко. Сега с високоскоростната магистрала разстоянието до центъра на града се изминава само за 50 минути и около двореца са открити много магазини, които всеки де н са пълни с клиенти.

Въпреки че снимките от ранните години вече са пожълтели и корицата на тетрадката за гости е изпъстрена с всякакви надписи, те са като старо вино, което с времето ще стане по-ценно. Те са „душевният дневник“ на всеки индивидуален човек и свидетел на социалното развитие на Тибет.

Може би няколко години по-късно оставилите посланията хора ще дойдат отново тук за да потърсят своите снимки и съобщения, да преживеят красивите спомени и да проследят промените на времето... В тази малка къща на покрива на света са съхранени техните скъпоценни спомени в Тибет. Може би няколко години по-късно записващите ще дойдат отново тук, търсейки свои снимки и съобщения, ще преживеят романтиката на годината и ще проследят промените на времето...

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай