В Истанбул бесни: За нас локдаун, а за туристите...

Спазването на мерките се следи от полицията, която проверява лични карти, за да се увери, че местните хора си стоят вкъщи

https://pochivka.blitz.bg/oferti/v-istanbul-besni-za-nas-lokdaun-a-za-turistite Pochivka.blitz.bg
В Истанбул бесни: За нас локдаун, а за туристите...

Заради драстичния скок в броя на заразените с Covid-19 в Турция, правителството наложи строги ограничителни мерки, следвайки примера на много други европейски държави, пострадали тежко от втората вълна на пандемията.

Само че в Турция локдаунът е в сила само през уикенда. Освен това той не важи за туристите, съобщава „Инсайдър“.

Докато жителите на Истанбул са принудени да си останат по домовете между 9 ч. вечерта в петък и 5 ч. сутринта в понеделник, чуждите туристи могат спокойно да се разхождат из града.

Вместо храна ни носеха огризки: Туристка разказа как мамят в Египет с COVID-19

„Ню Йорк Таймс“ съобщава, че повечето музеи са останали отворени за посетители. Ресторантите в хотелите също са отворени, но само за гостите на съответния хотел.

Спазването на мерките се следи от полицията, която проверява лични карти, за да се увери, че местните хора, с изключение на работещите на първа линия, си стоят вкъщи. Всеки, който нарушава забраните, се глобява с 3150 турски лири (около 400 долара).

Турция бележи драстичен скок в броя на заразените с коронавирус, но туризмът остава незасегнат

През април 27-годишна финансистка прекара 3 дни в Истанбул на път за вкъщи към Сингапур. Преди това е прекарала известно време в Лондон и Финландия, киъдето живее приятелят ѝ.

Пътуването ѝ било лесно, защото имало директни полети от Истанбул за Сингапур без изисквания за карантина и тестове.

Тъй като много неща били затворени по време на локдауна, не изглеждало туризмът да се ползва с някакви особени привилегии. Личното ѝ впечатление е, че повечето местни хора не били враждебни към туристите и посрещали с разбиране действията на правителството.

Александър Уортингтън – 28-годишен брокер от Флорида, избрал Истанбул, защото той бил една от малкото дестинации, където американците могат да отидат без да трябва да се карантинират.

Той споделя, че си е прекарал добре и през седмицата всичко било отворено и бизнесите си работели (с изключение на ресторантите, които само предавали поръчки). През уикенда улиците били по-малко натоварени, ни все пак имало доста движение. Местните магазини и ресторанти били затворени, но тези, предпочитани от туристите, още работели. Полицията не допускала в тях местни жители.

„Честно, не изглежда логично. Особено в моя случай. Имах водач, който не можеше да ме заведе до много места в града. Трябваше да ходя сам заради това. Местните бяха разстроени. Но можете ли да ги обвинявате? Те не трябва да са под блокада, ако туристите не са“, коментира той.

Според АП, в момента Турция е на четвърто място по брой на нови скучаи на заразени, след много по-големи страни като САЩ, Индия и Бразилия.

Турция отвори границите си за чужденци през юни. За влизане в страната не се изисква отрицателен тест, нито карантина от две седмици. Властите твърдят, че хората се проверяват за симптоми на границата.

Айкут е туристически водач в Истанбул от 13 години. Въпреки че оценява усилията на правителството да спаси туризма, той смята, че това не е правилният начин. „Хората не са доволни. Те мислят, че трябва да има локдаун за всички“, коментира той.

По думите му, повечето туристи напоследък са от Русия и Украйна, докато преди е имало повече западноевропейци и американци. Тези туристи, според него, не харчат много пари в града, тъй като избират най-евтините хотели и промоции. А дори и да искат да похарчат нещо, повечето места са затворени.

„Те рискуват живота си, защото е евтино. А хората не изкарват пари от тези туристи“, обяснява той.

„Хората не са доволни, че тези туристи пристигат, защото те носят нови случаи“, добавя той.

Затвор в рая: Турист отиде в Куба и преживя най-страшния си кошмар

Семих, друг местен водач, обяснява, че повечето руснаци и източноевропейци, които идват в Истанбул, го правят, защото нямат много голям избор, след като много държави наложиха забрани за пътуване. По неговите наблюдения, много от тях отказват да носят маски и да се подчиняват на местните ограничителни мерки, което е голям проблем.

Според него туристите били много доволни, че можели спокойно да разглеждат най-известните атракции.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай