На 21 януари 1976 година два свръхзвукови пътнически самолета излитат от Лондон и от Париж. Скоростта им е 2100 км/ч – два пъти по-голяма от тази на звука.
Изработването на тези невероятни и красиви машини отнело време. Те били нещо изключително за своето време.
Как суперлуксозният първи плаващ хотел в света се озова в Северна Корея
Били нужни повече от 30 години за разработването им, което било водено от инженера сър Джеймс Хамилтън. Той проектирал прословутите делта криле на „Конкорд“, които добавил към техния отличителен силует с наклонен нос и дълго, ултратънко тяло.
Възхищението на хората към това постижение, обаче, скоро се стопило.
Когато един „Конкорд“ на Air France се разби малко след излитането си през юли 2000 г., това беше още една причина за критика към машината, добавена към вече съществуващите проблеми. Критиците твърдят, че „Конкорд“ бил твърде скъп, твърде елитарен и твърде шумен.
„Не че технологията не проработила. Икономиката не проработила. Просто било твърде скъпо, за да могат достатъчно хора да си позволят да летят така“, обяснява пред „Бизнес Инсайдър“ Блейк Шол, основател на Boom Supersonic.
Причината била в скъпото гориво, а за всеки час във въздуха били нужни 22 часа поддръжка. Тя изисквала и специализиран екип, отчасти заради охлаждащите механизми, които охлажали високите температури, развиващи се при голямата скорост.
После и бумтенето – гръмотевичен звук от преминаването на звуковата бариера, който може да се чуе и на земята. Точно звукът накара много държави да забранят прелитането на „Конкорд“ над територията им, което означаваше още по-голям спад на приходите.
През есента на 2003 г. Air France и British Airways пенсионираха флотилията си от самолети „Конкорд“. 17 години по-късно все още няма други като тях. Каква е причината за това дълго „замразяване“ при свръхзвуковите самолети.
Компаниите все още се опитват да разрешат проблемите, с които „Конкорд“ се е сблъсквал – скорост, ефективност на горивото и шума от свръхзвуковото летене. Boeing, Lockheed Martin и Airbus са на различни етапи от развитието на свръхзвуков пътнически самолет.
През 2008 г. Федералната авиационна администрация на САЩ заяви, че „интересът към технологията на свръхзвуковите самолети не е изчезнал“.
Днес компанните избират между два пътя за достигане до скоростта на звука – частни самолети или комерсиални авиолинии. Spike Aerospace е избрала първото – частни свръхзвукови самолети. Дизайнът им позволява свръхзвуковото бучене да бъде сведено до шум от затръшване на автомобилна врата.
„Това се постига чрез промяна на аеродинамиката на самолета, неговата форма и формата на носа“, обяснява Вик Качория, основател на Spike Aerospace.
Техният самолет има дълъг заострен нос, което помага за отблъскване на ударната вълна към космоса, вместо към земята, а гладкият фюзелаж, който е без прозорци, помага за намаляването на звука в салона. Променени са и прочутите делта криле на „Конкорд“, които са извити с цел контролиране на налягането.
„Нарича се модел на празния лист. Не сме го базирали на съществуващ преди това модел, а на знанията си за самолетите. Трябва да има криле и двигатели, но салонът може да бъде направен по съвсем различен начин. Оформяме носа по различен начин“, посочва Качория.
За да се справи с проблема с температурата, Spike построил самолет със съставни части по-леки от алуминий и издържащи на по-високи температури. И вместо да създадат чисто нов двигател, Spike просто модифицират съществуващ такъв, спестявайки си 10-15 години разработка и вероятно милиарди долари.
Каква е уловката? Spike планира да лети с по-ниска скорост – 1770 км/ч, което пак по-бързо от скоростта на звука, но достатъчно бавно, за да се справят с температурата, бумтенето и ефективността на двигателите като съкращават времето за летене на пътниците с 50%.
От компанията се надяават все пак да успеят да измислят вариант за по-големи пътнически самолети – идея, върху която работят от Boom Supersonic. Компанията от Денвър вече строи малки прототипи, за да тества дизайна за по-голям пътнически свръхзвуков самолет. И тъй като тя се занимава предимно с презокеански пътувания, проблемът със звука не е от такова значение. Важни са скоростта и ефективността.
„Започнахме от същия подход на „Конкорд“ с делта крилете, но сме приложили и нови неща. Чрез комбинация от оформяне на крилете и оптимизиране на тягата имаме дизайн за Overture, който няма да бъде по-шумен от самолетите, които летят в момента“, коментира Шол.
Как изглежда отвътре самолетът за $80 милиона на Рамзан Кадиров
Ключът е в безупречния дизайн без ъгли. Фюзелажът, направен от части с карбонови нишки, не само издържа на високи температури, но и се заостря от крилете.
„Свръхзвуковите самолети ще бъдат готови в средата на 20-те години на 21 век. Очаквам масово хората да могат да летят със свръхзвуков самолет в средата на 30-те години. Това ще расте драстично и ще бъде само началото на свръхзвуковите полети. Само времето ще покаже как изглежда бъдещето на полетите и колко бързо ще стигнем до там“, прогнозира Качория.