Нека бъдем обективни: въпреки всички съвременни постижения на феминизма, радикални и не толкова, почти навсякъде по света правилата все още се диктуват от представителите на силния пол.
Те управляват всичко: държави, народи, корпорации, собствените си семейства. Но все пак има места на планетата, където всичко е обратното - исторически мъжете са били роби и нищо не може да промени тази традиция.
1. Граница Индия-Бангладеш
И Индия, и Бангладеш се управляват от мъже и нарушенията на правата на жените, уви, все още не са рядкост и в двете страни. Но не и в щата Мегхалая, където живеят хората кхаси. Мъжете там са буквално в депресивно състояние - често не получават никакво образование и остават домакини за цял живот, докато сестрите им учат в училища и университети. Дамите имат всички привилегии: те наследяват имущество, имат абсолютни права върху децата и вземат всички важни решения.
Женският остров Кихну – последният истински матриархат в Европа
2. Китай
Сред малките хора Мосуо, които живеят на границата на провинциите Съчуан и Юнан високо в Хималаите, мъжете изобщо не се считат за членове на семейството. Не можете да разчитате и на наследство: то се предава по майчина линия. Мосуо нямат концепцията за класически брак; вместо това те използват партньорство. „Съпругата“ и „съпругът“ живеят отделно, няма концепции за споделен живот, имущество или финансови задължения.
3. Коста-Рика
Малко индианско племе Брибри, изгубено в джунглите на Коста Рика, живее в племенни общности. Всеки се ръководи от жена. Мъжете тук са встрани - не им е позволено дори да участват в свещения ритуал на приготвяне на какао, който тук се смята за много важен. Земята и имуществото (дори ако това е колиба с покрив от палмови листа) отново се предава по женска линия.
4. Индонезия
Западна Суматра е дом на народа Минангкабау, не по-малко от 4 милиона души. Това е мястото, където матриархатът се развива в индустриален мащаб (въпреки факта, че сред минангкабау има много мюсюлмани). Майката винаги е централната фигура и глава на семейството. Синовете напускат родната си земя на 10-годишна възраст и живеят в специална къща за мъже, чието ръководство се назначава от жени.
Семейството на булката търси подходящ младоженец за дъщеря си, преговаря с роднините му, а имамът извършва брачната церемония. След това съпругът посещава жена си на нейна територия, като продължава да живее при роднините си. Удивително преплитане на диаметрално противоположни картини на света!
5. Папуа Нова Гвинея
Едно от папуаските племена - Наговиси, също е 100% матриархално. Жените тук притежават парцели земя, които наследяват от майките си и усърдно обработват през целия си живот. Мъжете Наговиси нямат право да притежават земя, но трябва да живеят някак.