Легендата за Персийския залив, най-желания град в Близкия изток, богат, известен, фантастичен Дубай е бил и остава една от най-популярните дестинации в света.
Неговите небостъргачи, фонтани, търговски центрове, увеселителни паркове привличат, обещавайки съвременна приказка в действителност.
Тази приказка обаче не винаги има щастлив край. Връщайки се от там, пътниците често се оплакват, че той не е оправдал очакванията им. И ето защо.
1. Скъпо е
Цените за местни хотели със системата "all inclusive" се считат за скъпи. Трябва да платите около 3200 лева за тях за двама за 7 нощувки - и това дори не е 5 звезди. Билет за водния парк Wild Wadi струва от 260 AED (125 лева), пътуване с такси - от 40 AED (20 лева), вечеря в не особено претенциозен ресторант - 500 AED (250 лева) за двама. А в Dubai Mall, шегуват се туристите, цените са такива, че си струва да дойдете там само за разходка-екскурзия, но не и за пазаруване.
2. Времето
Дубай е сред най-горещите градове в света. През лятото тук лесно се виждат +50 °С на термометъра, така че трябва да бъдете по-внимателни с избора на време за почивка. През зимата също не всичко е идеално: през нощта температурата може да падне наполовина и водата в залива става студена при нормални дневни температури.
През пролетта и есента прашните бури са чести. Е, можете да се „наслаждавате“ на висока влажност тук през цялата година.
3. Дълги разстояния
Най-честото оплакване сред пътуващите, които правят грешен избор на хотел, е, че трябва да прекарват много време и пари за пътуване до търговски центрове и атракции. Не по-малко оплаквания има и колко отдалечени са плажните зони от хотелите в Дубай. Наистина много комплекси се намират на 15–20 км от брега на залива.
4. Малко ол инклузив хотели
Гостите на Дубай също са недоволни от малкия брой ол инклузив хотели. И самата система повдига въпроси. Е, какъв "ол инклузив" без алкохол, например? Идеалният вариант, когато всичко наистина е включено, може да се намери само в много напреднали „петици“. И струва една седмица в тях - като самолетно крило.
5. Малко зеленина
Разбира се, да очаквате градините да цъфтят буйно в град, заобиколен от пустини, е меко казано странно. Но по някаква причина някои туристи чакат - и са разочаровани, че в Дубай има толкова малко дървета и паркове (самите местни жители явно предпочитат тематични паркове, а не зелените).
До голяма степен поради това, а също и поради липсата на пешеходни улици, Дубай и всъщност всички Емирства се наричат място не за пешеходци. Въпреки че кой иска да се мотае на улицата в такава жега?
6. Местен манталитет
Строгите обичаи, характерни за мюсюлманските емирства, не престават да учудват посетителите. На обществен плаж - само със затворени бански, млади момичета не могат да пътуват сами, алкохол - само в хотелска стая или бар? Има дни на жените по плажовете, дамски вагони в метрото и забрани за ядене на обществени места по време на Рамазан. Но най-вече много от нашите пътешественици са изненадани от забраната да показват чувствата си един към друг публично и да снимат местните жени.
7. Атмосфера
Някои туристи отбелязаха, че в Дубай бързо добиха усещането, че гледат нечий луксозен начин на живот. И целият този лукс – скъпи коли, гигантски небостъргачи, бляскави жени и мъже само подчертава колко огромна може да бъде разликата между живота на различните слоеве от населението.