Няма да е много далече от истината ако кажем, че за нас обитателите на Таджикистан, заедно с техните обичаи и ежедневие, са сравнително непознати.
В голяма част от страните от бившия съветски блок те са познати като строителни работници, служители в комунални услуги, портиери, чистачи. Разбира се, таджикистанците са много повече от това и си заслужава да бъдат опознати по-отблизо.
Древен Таджикистан е родното място на много забележителни хора, невероятно красива природа и много специални традиции.
Вижте 9 малко известни факта за жителите на Таджикистан:
Разходка в столицата на Таджикистан. Домати за 50 стотинки и дъх на провинция
1. Таджиките са един от най-древните народи на планетата. Хиляда години пр. н.е. на територията на страната имало много развити държави - Бактрия и Согд. По-късно те попадат под властта на множество империи: Персийската, Александър Велики, Селевкидите и Саманидите - и така до самия край на 20 век. В резултат на това самостоятелната държава на таджиките се появява едва през 1991 г.
2. Лекарят и учен Ибн Сина, бащата на персийската поезия Рудаки, хуманистът и философ Омар Хаям, най-великият ирански поет Фирдоуси са предци на съвременните таджики. Те са направили забележителни открития и са творили във време, когато в Европа цари мрачното Средновековие, а до просветения Ренесанс има още цели 6 века.
3. Жителите на Горно Бадахшан се смятат за потомци на Александър Велики. Според една от местните легенди командир на Александър е погребан точно тук - сред непревземаемите върхове на Памир.
4. Душанбе, столицата на Таджикистан, може да се нарече един от най-красивите градове в Централна Азия. Това е чист и добре поддържан град с добре запазени паметници на съветската архитектура.
Извън Душанбе започва съвсем различен пейзаж - градове с къщи, направени от импровизирани материали и планински села с минимални постижения на цивилизацията.
5. Когато работят в друга страна, таджиките създават впечатление на тихи и незабележими, понякога дори срамежливи хора. У дома те са отворени и гостоприемни. Виждайки объркан турист, местен жител не само ще му покаже пътя, но и ще го нахрани като скъп гост в къщата си.
Пътуващите лесно ги канят да пренощуват, да ги повозят, предлагат им помощ. Всичко е безплатно, от сърце.
6. Таджикският персийски често се нарича езикът на поезията. На него са написани много литературни шедьоври на Централна Азия.
Писменият таджикски се основава на кирилицата, докато близките фарси и дари, говорени в Иран и Афганистан, които също са варианти на персийския, са със сложна арабска писменост. Но таджики, иранци и афганистанци се разбират помежду си.
7. В Таджикистан купувачът е длъжен да се пазари, дори в маркови магазини с маркови дрехи и смартфони. На стоките няма ценови етикети, неприлично е да купувате на първоначалната цена - търговците вероятно ще ви наругаят зад гърба ви.
8. В Таджикистан има невероятно вкусни лимони, шамфъстък и чай. Запознатите пътници ги смятат най-добрите в света и носят с килограми у дома.
9. През Таджикистан минава известната магистрала Памир, която авторитетни географски и туристически издания постоянно включват в челните места на класациите за най-красивите пътища в света. И абсолютно заслужено.
Как се флиртува с узбекистанка
Карането по нея понякога не е лесно, но гледките към високопланински пустини, цветни скали и памирски къщи, буквално увиснали над бездната, си заслужават.