Когато стане дума за Испания, първите асоциации за много хора ще бъдат Мадрид и Барселона. Истинският дух на Испания обаче може да се усети най-много на юг, в Гранада, бившата столица на Андалусия, и местна поговорка потвърждава това: „Ако трябва да видите само един град в Испания, нека това е Гранада“.
Гранада все още не е известна като популярна дестинация сред масовите туристи. От главната автогара в Гранада, с обществен транспорт (линия 33), можете да стигнете до центъра на града (улица Гран Виа) за по-малко от четвърт час, на цена от 1,40 евро, колкото е цената на билета при закупуване от водача.
Възможност, която не трябва да пропускате: Обиколете Испания за малко пари
Ако идвате от март до май, носете както зимни, така и летни дрехи в раницата си, като се има предвид, че Гранада се намира в подножието на планината Сиера Невада и е на около 150 километра от морето.
Гранада е била столица на Мавърската империя (от 13-ти до 15-ти век) до 1492 г., когато без кръвопролитие католическият крал Фернандо и кралица Изабела вземат ключовете на града и изгонват последния мавритански император Боабдил от Иберия полуостров. Записано е, че по време на обсадата на града италианският мореплавател Колумб посетил крал Фернандо с молба за финансова помощ за мисията му да намери морски път до Индия.
Въпреки че първоначално е отхвърлен, след като Алхамбра „пада“, колелото на историята се завърта в полза на испанците и на следващата година Колумб открива Америка.
Маврите (мюсюлмани), заедно с евреите и испанските християни, оставият незаличима следа в Гранада, особено в архитектурата, съобщава novosti.rs. В съответствие с името на самия град (думата granada означава нар), символът на този плод е включен в декорациите и фасадите на много сгради с богато културно-историческо испанско-мавърско-еврейско наследство. В старата част се открояват голямата готическа катедрала и кралският параклис, където е погребана най-известната испанска кралска двойка.
Най-красивото, най-голямото и най-известното постижение на мавританската архитектура и градинарство е Алхамбра, дворец и крепост с красиви градини Хенералифе на хълм над Гранада. Името вероятно идва от червения цвят на глината, от която е построена крепостта. Преди обаче Алхамбра е била покрита с бяла боя, така че има и мнения, че името на града произлиза от цвета на факлите, които осветяват града през нощта.
Първоначално комплексът е построен за нуждите на армията, така че този красив замък е и укрепление. Според източници от арабски текстове днешната сграда е построена по време на династията Насриди през 13 век, когато нейният основател Мохамед-ибн Наср бяга от преследването на крал Фернандо III, който се опитва да освободи Испания от маврите.
Записано е, че Ибн Наср избира Алхамбра за своя резиденция през 1238 г. и съответно решава да започне изграждането на нов дворцов комплекс, който би бил по-подходящ за седалище на краля. Плановете предвиждат изграждането на шест двореца, две кръгли кули и множество бани и градини. По време на управлението на династията Насриди, Алхамбра се трансформира в кралски град, който притежава напоителни системи, т.е. канали за напояване на градините на Хенералифе.
Маврите владеят Алхамбра до 1492 г., когато тя е превзета, без бой, от католическите владетели - кралица Изабела I Кастилска и крал Фернандо II Арагонски, след което се превръща в кралски християнски двор. През 18-ти и 19-ти век Алхамбра е била пренебрегвана до такава степен, че войските на Наполеон я превърнали във военни казарми и крадци и бездомни хора търсели убежище в нея.
Като един от най-значимите испански средновековни културни паметници, той е бил сред кандидатите за списъка „Седемте чудеса на Новия свят“, но тъй като кандидатурата не минала, е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Ако планирате посещение на Алхамбра, препоръчително е да закупите билети през официалния уебсайт, преди да изберете вашия полет и хотел. В противен случай може да не успеете да влезете в този уникален културно-исторически комплекс.
Ако възнамерявате да нощувате, препоръчително е да потърсите квартира в близкия Албасин, като в този случай можете да стигнете до Алхамбра пеша. Ако идвате на еднодневна екскурзия или сте в центъра на града, не забравяйте да използвате обществен транспорт (микробус C 30 и Cn32) или такси.
Препоръчително е да пристигнете много по-рано от времето, за което сте запазили входа на двореца Насрид, откъдето започва официалната обиколка на укрепленията, градините и градините. Алхамбра е трудно да се опише с думи, това копие на рая на земята трябва да се изживее.
Изгледът на Алхамбра като от картичка е от площада Свети Никола в Албасин, който се намира срещу известния комплекс и откъдето се виждат върховете на Сиера Невада, най-високата планинска верига в Испания. Препоръчително е да посетите площадката за наблюдение при залез слънце, за да изпитате напълно магията на Алхамбра, когато дневната светлина се заменя от нощното осветление с фламенко акорди от акустични китари и танци от местни изпълнители.
Албасин е стар мавритански квартал, днес разпознаваем с белите си къщи, които някога са били дом на инженери и художници, строители на Алхамба. От там, когато тръгнете по тесните улички и стълби към центъра на града, направете почивка в някое от кафенетата, които ще ви пренесат в Мароко на мига.
Препоръчително е за за обяд да се отбиете в един от ресторантите в центъра на Bib-Ramble. Има и голям пазар, който се състои от няколко тесни улички, които се простират чак до катедралата. Традиционната арабско-андалуска кухня на Гранада произхожда от времето, когато е била обитавана от три етнически и религиозни групи (мюсюлмани, християни и евреи). Едва след изгонването на евреите и маврите, християните използват свинско месо по-често в готвенето, а тревелската шунка е най-известният месен продукт.
Традиционните предястия - тапас, са характерни за целия регион на Андалусия, а в Гранада ще получите безплатно безалкохолно питие към поръчаните тапас. Типични ястия за Гранада са боб с шунка и тортила сакромонте, която се прави от варен мозък и телешки тестиси, които след това се смесват с яйце. Сред другите ястия трябва да откроим супата Olla de San Anton, която обикновено се яде през зимата, следвана от зелевата супа и тази, приготвена от зеленчуци и бобови растения.
Гранада също е дом на голям брой студенти на обмен, така че имайте предвид, че цените на много места са по-изгодни, отколкото в други андалуски градове. Вечерта можете да отидете на фламенко, защото се смята, че този танц произхожда от Гранада. Ако имате време, освен Алхамбра, посетете и някой от музеите в Гранада (Археологически и Етнографски, Музей на изящните изкуства).
Най-красивите в света: 3 живописни села, които трябва да посетите, ако пътувате до Испания
Най-известната поема за Гранада е от перото на Федерико Гарсия Лорка, който е живял и починал тук. Смятан е за първата жертва на Гражданската война в Испания. Гробът му е неизвестен, но затова пък можете да посетите парка, където се намира къщата му, превърната в музей.
Гранада е място, където се срещат и сливат три култури, традиции и гастрономия, а гостоприемните домакини ще направят всичко, за да се почувствате като у дома си.