Батуми – от стратегическо пристанище до процъфтяващ черноморски курорт

Батуми – от стратегическо пристанище до процъфтяващ черноморски курорт

Батуми е третият най-голям град в Грузия и столица на автономния район Аджара. След 10 години непрекъсната трансформация той се е превърнал в една от основните атракции на Черно море.

Булевард „Батуми“ е сърцето и душата на града. Той започва от главния плаж и се простира на 8 км покрай брега. Той разказва много за туристическото развитие на града.

„Преди 20 години ситуацията беше изумително различна в сравнение със сега“, обяснява блогърът Давит Трапайдзе през „Евронюз“. „Батуми беше буферна зона за членката на НАТО Турция, така че тук не можеше да се плува свободно в радиус от няколко километра от плажа. Сега нещата са се променили от черни към бели“, добавя той.

Тайните на тайландските секс богини (18+)

Само на метри от хипнотизиращата въртяща се статуя се издига 130-метровата Азбучна кула. Изкуствоведът Майа Чичиешвили разказва какво е специалното на грузинската азбука: „Грузинската азбука е уникална, тя е от 3-и век пр. Хр. Всеки звук отговаря на буква. Азбуката има три нива на развитие и всяко едно е описано в списъка с нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Кулата има форма на ДНК, което означава, че азбуката е генетичният код на грузинците“.

Площад „Европа“ показва новото лице на стария Батуми. Той е бил кръстен така, след като Аджара се присъедини към общността на европейските региони. Той се състои от няколко реновирани сгради в стил „Бел епок“ и нови с подобна архитектура. Над всички се издига паметникът на Медеа – жената, която според гръцката митология помогнала за донасянето на златното руно в Гърция.

Писателят Шота Гуябидзе казва, че „историята на Батуми като топоним започва от преди 2500 години. Самият Аристотел го споменал. Изграждането на Батуми като съвременен град започнало през 1878 година“.

„Някои сгради очевидно са нови, построени преди 5-10 години. НО има също и стари сгради, запазени в кварталите, построени към края на 19 век. Някои са от началото на 20 век. И ако батуми има някакъв старинен чарт, мисля, че той е в тези сгради“, допълва той.

Усещане за грузински дом в модерна обстановка можете да получите в някой от малките изискани ресторанти, намиращи се в историческите сгради. Тук традиционните ястия са поднесени с леко съвременна нотка.

Собственичка на ресторант обяснява: „Типичен грузински сет от вегетариански разядки включва традиционното лобио – боб, сготвен с подправки в глинено гърне, еларджи – направено от едро царевично брашно и местен вид сирене“.

Когато излезете извън Батуми, ще бъдете завладени от природата. На 8 км се намира ботаническата градина на Батуми, която си струва да се посети. Тя е една от най-големите в света и има растения от 9 ключови световни екосистеми.

Разходка в Плака – квартала на боговете (СНИМКИ/ВИДЕО)

Развиващата се инфраструктура в различни райони е част от стратегията на местното правителство за удължаване на туристическия сезон. Ръководителят на автономната република Аджара Зураб Патарадзе изтъква, че туризмът е много важен за региона. „Работим и за развиването на ски туризма, агротуризма, селския туризъм и екстремните спортове, които са много важни за развитието на нашата страна“.

Инвестициите в района са причина за отварянето на много казина и хотели. Затова и някои туристи вече наричат Батуми „Лас Вегас на Черно море“.

 

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай