Най-високото място на Балканския полуостров, където постоянно живеят хора, се намира в България. То е на 1650 м надморска височина, а някои от къщите му са на хълмове, които се издигат дори по-високо.
Според преданието основите на селото са положени върху останки от старо селище близо до срутен манастир, откъдето вечер се чувал звън на камбана. Оттам дошло и името - Манастир.
Планината Люлин е на крачка от София и крие малко познати възможности за туризъм
Историята на това село е интересна и малко тъжна. То, обаче, става все по-привлекателно за туристите, търсещи красиво място в планината за преходи, почивка и презареждане, каквото не могат да открият никъде другаде.
Село Манастир е разположено в сърцето на Родопите, в подножието на връх Преспа. Намира се на около 20 км от град Лъки и на 70 от Пловдив.
„Планината е по-развълнувана, върховете сякаш допират небето, а доловете стремително се врязват в скалните масиви“, описват гледката Славчо Дичев и Николай Хайтов, автори на първата изследователска книга за селото.
Жителите му се гордеят със своята история. Първите заселници пристигат през септември 1890 г. от село Давидково, което е зад връх Свобода.
Техните домове след Освобождението останали в границите на Османската империя, а те прекосяват тайно билото на планината, по което минавала границата с Турция и се озовават на българска земя. „Тръгнали са по тъмно, мъжете вързали копитата на мулетата с парцали. Никой не издавал глас, докато не стъпили на българска земя“, пишат в книгата си Дичев и Хайтов.
(Снимки: oblaki.com)
Те разказват и две легенди. Според първата селото се казва Манастир, защото имало място за поклонение на св. Георги. Другата е свързана с откритите развалини от каменни стени до реката, напомнящи за манастир. Там са намерени меден черпак и античен свещник. Старините дълго време се пазели в църквата. С черпака свещеникът дори леел свещи.
Почти веднага след заселването си тук хората се заели да строят църква.
Първите заселници били 7 семейства от Давидково. Днес в селото живеят стотина души. На Петровден и в края на лятото се провеждат събори, по времена които селото се пълни с хора, свързани по някакъв начин с него.
Самото селище е разположено в рамките на природен резерват. Тук можете да видите много диви животни и растения в околността. Изворите и чешмите тук са на всяка крачка, а водата им е бистра и чиста.
Само на 6 километра от селото е историческата местност Хайдушка поляна. За любителите на планинските преходи от село Манастир тръгват редица планински маршрути в Родопите: до хижа „Преспа“; хижа „Свобода“; хижа „Момчил юнак“; до Хайдушки ливади и село Давидково.
При хубаво време най-предпочитаният маршрут за пешеходна разходка е към връх Свети Илия, местността Водопада. Водопадът Свети Дух е изключително красив и си заслужава да се види.
СНИМКИ от едно приказно място: Най-високата гара в България и на Балканите
В и около селото има много параклиси. Повечето от тях се намират на екопътека, водеща към водопада. Край селото има 13-метров кръст, за който местните вярват, че ги закриля.
Зимата в Манастир е продължителна и мека, а лятото, кратко и прохладно, което целогодишно привлича туристи. В селото вече има множество къщи за гости, където можете да се настаните за едно незабравимо преживяване в Родопите.