Домът на най-лошото време в света – по студено е само на Южния полюс

Домът на най-лошото време в света – по студено е само на Южния полюс

Върхът не е много висок, но въпреки това е изложен на някои от най-екстремните метеорологични условия на планетата

Връх Вашингтон, в Ню Хемпшир, е най-високият в североизточната част на САЩ, а планината Вашингтон е най-известната на изток от река Мисисипи.

Преди да пристигнат европейските заселници, местните жители наричали планината Агиокочук, или „Домът на Великия Дух“.

Днес тя е по-известна като „Домът на най-лошото време в света“.

Планината Вашингтон се намира в умерения климатичен пояс, но има атмосферни условия, подобни на Арктика. Изключително силен целогодишен снеговалеж, гъста мъгла, силно заледяване и бурни ветрове са сред най-известните ѝ проявления, съобщава Amusing Planet.

Там се намира и необикновеният хотел „Маунт Уошингтън“ – тайното скривалище на Световната банка, за който в pochivka.blitz.bg вече сме ви разказвали.

Върхът не е много висок - само 1917 метра, но въпреки това е изложен на някои от най-екстремните метеорологични условия на планетата, сравними с онези на на Еверест или на Южния полюс.

Най-ниската температура, регистрирана някога на върха на планината, е -46 градуса по Целзий. Само на Южния полюс е по-студено.

Най-високата скорост на вятъра, измервана тук, е 372 км/ч - това е и най-високата скорост на вятъра, регистрирана на Земята през по-голямата част от 20-и век, повече от най-силните урагани.

Върхът е брулен от ураганен вятър средно 110 дни в годината, което допълнително понижава стойностите на термометрите. На 16 януари 2004 г. е регистрирана температура от −42 градуса и ветрове със скорост 140,5 км/ч, в резултат на което усещането е като за −74,77 градуса.

Екстремното време в планината Вашингтон се дължи на географското й местоположение. Върхът се намира на пътя на няколко въздушни течения, най-вече минаващи от Атлантическия океан на юг, от региона на Мексиканския залив и Тихоокеанския Северозапад.

Вертикалните склонове на Президентския хребет, в комбинация с разположението му на север-юг, създава значителна париера за западните ветрове. През зимните месеци, заради относителните температурни разлики между Североизтока и Атлантическия океан, се развива система от ниско налягане по крайбрежието, която става причина за бурни пориви на вятъра.

Близо 62 години планината държи световния рекорд за най-силен порив на вятъра, регистриран някога на повърхността на Земята. На 12 април 1934 г. изследователи от Обсерваторията на връх Вашингтон регистрират скорост на вятъра от 371 км в час.

Рекордът пада през 1996 г., когато безпилотна станция на остров Бароу, Австралия, записва нов рекорд от 407 км в час по време на тайфуна Оливия.

Първичната сграда на Обсерваторията на връх Вашингтон, построена през 1932 г., както и много постройки, всъщност, са приковани към земята, за да не бъдат отнесени.

На връх Вашингтон падат голямо количество валежи. Там вали сняг почти през цялата година, като падат средно 7 метра годишно. През февруари 1969 г. за едно денонощие падат рекордните 1,25 метра сняг.

Пътешествие с ледниковия експрес – едно уникално изживяване

Тези екстремни метеорологични условия карат Чарлз Брукс - човекът, който стои зад създаването на Обсерваторията на върха, да го нарече „Дом на най-лошото време в света“.

Върхът и обсерваторията са популярно място сред туристите. Планината влиза в популярна пешеходна зона, заедно с пътеката, пресичаща върха, която води много авантюристи в района.

Силният вятър го прави популярен и за планеризъм. За тези, които не си падат по преходите, има вагонетки, които предлагат на туристите пътуване с влак до връх Вашингтон.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай

1111

1111 09.04.2021 13:52

Сега последно -46 или -42 градуса, 372 км/ч или 371 км/ч, Южния полюс пък Арктика? Бааахти и мисирската работа!