Огромна мраморна арка, стояща необичайно на западната стена на църквата от 7-и век „Сан Джорджо ал Велабро“ в Рим, е интересен артефакт, от който са се интересували иманярите векове наред. Нарича се Арката на аргентариите (Arcus Argentariorum).
Тя е поръчана от аргентариите (хората, обменящи пари в Древен Рим) в чест на император Септимий Север и семейството му през 204 г. Основните ѝ изображения показват сцени от ритуални жертвоприношения, извършвани от императорското семейство, пише Atlas Obscura.
„Градът на мъртвите“ до Пловдив всеки момент ще разкрие тайните си
Каракала – най-големият син на Септимий Север, е изобразен на арката заедно с брат си Гета, съпругата си Фулвия Плавцила и баща ѝ Плавциан (Каракала убил Гета след смъртта на Септимий Север).
Изображенията на императора и неговото семейство са станали обект на вандализъм според обичая, в който образите на всички, осъдени за предателство, трябва да бъдат премахнати от паметниците.
Въпреки това арката продължавала да бъде обект на интерес, след като иманяри решили, че тя е ключ към съкровище. Стара римска поговорка гласи: „Между кравата и вика ще намериш голямо съкровище“. Това било сметнато за препратка към сцената с жертвоприношение на животни. Цели поколения иманяри и псевдоархеолози изследвали арката и пространството около нея, пробивали дупки в нея и оставили безброй тунели и изкопи около църквата.
Това е най-митичното място в цяла България!
Две от историите за този лов на съкровища са особено интересни. Едната разказва как жена и детето ѝ внезапно били погълнати от земята докато минавали покрай църквата през 1601 г.
Друга, по-стара с век, разказва за тайнствен северняк, който пристигнал в Рим с книга с подробни бележки за точното местоположение на съкровището. Той поискал от папа Сикст IV разрешение да разкопае и изследва мястото, но, когато преминал арката през малък отвор, той изчезнал безследно.