Метони и Корони, два типични гръцки крайбрежни града, са дом на венециански замъци, безброй девствени пясъчни плажове и тучни пейзажи.
Двата града са свързани по безброй начини, въпреки че са на около тридесет минути път един от друг и са разположени на югозападния край на Пелопонес - място, пълно с история и природна красота.
Въпреки че крайбрежните венециански замъци в гръцките градове привличат най-много вниманието, безбройните традиционни гръцки ресторанти и магазини, богатата история и невероятните плажове с тюркоазени води ще спечелят посетителите завинаги.
Крайбрежният град Корони и неговият замък датират от 13 век
Корони е известен със средновековния си замък, но всъщност градът е основан през античността, както е споменат от известния пътешественик Павзаний през 2 век сл. Хр., информира "Грийк Рипортър".
Не е известно кога точно е построен замъкът Корони, но трябва да е било след Четвъртия кръстоносен поход през 1204 г., когато целият район на Пелопонес е превзет от франкския кръстоносец Гийом дьо Шамплит.
По-късно градът преминава във венециански ръце през 1209 г., а Корони е допълнително укрепен от османците през 16 век.
Градът, който има около 1100 жители, все още носи отчетлива средновековна атмосфера. На централния площад се издига внушителната катедрала "Агиос Димитриос" - базилика в ептанисийски стил, построена през 1864 г.
Големият венециански замък, който стои на върха на хълма, предлага великолепна панорамна гледка. Вътре в замъка манастирът „Старият календар“ Агиос Йоанис стои до руините на византийска църква.
Под замъка, заобиколен от палмови дървета, е църквата Panagia Eleistra, на уединено място, където има красиви гледки надолу към плажа на Корони.
Корони е дом на традиционни гръцки фирми и емблематичен замък
В малката палмова горичка посетителите ще намерят статуята на епископ Грегориос и сградата, която е дом на историческия и археологически музей на Корони.
Фондация Maniatakeion също се откроява в центъра на града. Културен център, създаден за популяризиране на Корони, е домакин на интересни обществени събития и периодични художествени изложби.
Съвместно с общината културният център е съорганизатор на Фестивала на средиземноморската храна, който е включен в списъка на ЮНЕСКО със събития с „Нематериално културно наследство“.
По протежение на брега на морския град можете да намерите голямо разнообразие от гръцки ресторанти, живописни рибни таверни, сладкарници и магазини за узо, които сервират своите деликатеси край водата.
Две традиционни гръцки бръснарници също са разположени по тесните живописни улички.
В Корони има няколко великолепни плажа, някои с фин златист пясък и някои по-малки плажове с камъчета, обещаващи безкрайни часове релаксация. Някои от по-добрите са плажът в Колонидес с фин пясък, заобиколен от дървета, чакълестият плаж на Гаргару, както и плажовете на Зага, Меми и Каламаки.
Метони разполага с един от най-важните замъци в Гърция
Замъкът Метони, едно от най-значимите укрепления в Гърция, е красив археологически обект, който се простира на приблизително 93 акра и завършва в Бурци, осмоъгълна кула, заобиколена от морето.
Посетителите могат да се разходят из целия район, пътувайки през многото исторически периоди, които градът е преживял. Започвайки от внушителната порта на замъка, пътниците продължават покрай сводестите сгради на две запазени османски бани и могат да се разходят по основата на разрушено минаре.
През цялата си история Метони е бил важен град-замък за много империи. Жителите на двата града за съжаление са преживели две венециански окупации, както и две турски окупации.
Останките от тези исторически епохи се усещат и ясно се виждат в Метони. Всъщност първите сгради на съвременния град, чийто строеж започва през 1828 г., са построени с камъни от старите къщи в замъка.
Крайморският град е дом на богат фолклор и традиции
Днес градът, който се е разраснал до замъка, има 1200 жители. Неговият фолклор разбираемо се върти около голямото укрепление.
Всеки посетител на Метони със сигурност ще чуе историята на Йоанис Кутрулис, рицар, живял в края на 14 век и чакал седем години любовницата му да получи развод, за да може да се ожени за нея. Тази история ни даде известната гръцка фраза „Сватбата на Кутрулис“ (Toυ Κουτρούλη ο γάμος).
Всяка година, в трите постни дни, започващи от Чистия понеделник, известната сватба се възпроизвежда с автентични венециански костюми, заимствани от гардероба на Културната асоциация на Метони, която наскоро създаде работилница за фустанела, за да запази изкуството на шиенето на този най-традиционен костюм.
През лятото в рова на замъка се провеждат музикални и фолклорни фестивали.
В Метони има и няколко красиви плажа. Methoni Beach е малък плаж с камъчета с кристално чисти, сини води и невероятна гледка към замъка вдясно.
Лампес, по пътя от Метони до Фоиникунда, има два красиви уединени плажа за тези, които предпочитат уединението. Мавровуни, в непосредствена близост до Фоиникунда, е красив пясъчен плаж с водни спортове, къмпинг, таверни и кафенета.
Фоиникунда е дълъг пясъчен плаж в село Фоиникунда съвсем близо до Метони. Неговите чисти сини води привличат много посетители. Пътуващите ще намерят няколко изискани кафенета и таверни по плажа там.
Плажът Луца и плажът Цапи са две други прекрасни пясъчни участъци наблизо, които примамват пътниците в своите кристално чисти води.