Дяволските камъни, примамващи иманяри и туристи със съкровищата си

Когато за първи път видите скалния масив, изпитвате странно чувство на свобода, безтегловност и спокойствие

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/dyavolskite-kamni-primamvashhi-imanyari-i-turisti-ss-skrovishhata-si Pochivka.blitz.bg
Дяволските камъни, примамващи иманяри и туристи със съкровищата си

Това място не е особено познато, дори за местните. Разходка край кирковското село Мъглене, което придоби голяма популярност преди няколко месеца заради своя пресъхнал язовир.

Край селото обаче се намира голямо тракийско светилище. Комплексът е известен с няколко имена - "Шейтан кая", "Дяволските камъни", "Побитите камъни" или " Местност Гаашък". Никой не знае кое е точното наименование, но приемаме за правилно "Шейтан кая", защото така го нарича неговият откривател - археологът от Смолян Никола Дамянов.

За да се стигне до мястото, първо трябва да се премине покрай стената на язовира, а след това да се повърви и пеш по малките пътечки. За жалост няма ориентировъчни табели. Трудно могат да те упътят и местните.

Ето къде да видим съкровището, което пази най-големите БГ мистерии

Дори скалният комплекс да не е толкова познат на туристите, то със сигурност е познат на иманярите, защото открай време се е говорило, че край него има голямо находище на злато, съобщава 24rodopi.com.

Независимо от това колко много е ходенето, когато за първи път видите скалния масив, изпитвате странно чувство на свобода, безтегловност и спокойствие.

„Преди години, когато проучвах този район, се натъкнах на светилището "Шейтан кая". То съществува още от 2-ро хилядолетие пр.Хр. Представлява култов комплекс от няколко скали или по-точно казано - "побити камъни", които се издигат на един от хълмовете в селото. Открита е и тракийска могила от 6-5 век пр.Хр. Предполага се, че светилището се е използвало за различни религиозни ритуали и е изпълнявало ролята на каменен център. При проучванията се натъкнахме на наличие на керамични елементи, но не и на метални - тоест тук злато няма. Скалите са силно ерозирали и по тях не личи да има човешка намеса“, споделя археолог Дамянов.

Нищо, че природният феномен не е отбелязан на навигацията, то лесно може да се открие, защото скалите се издигат като кули нагоре в небето и само с един поглед и малко въображение, може да се видят. За всеки турист това е раят в разходките из природата, защото тук могат да се срещнат всякакви причудливи форми с различна големина.

Тайният мост до най-голямото съкровище на инките

И всяка скала е толкова омайваща и впечатляваща, а гледките са като от истински пейзаж. Запленяваща е красотата на това място, защото в него е съчетана както красотата на природата, така и историята на древните траки и техните обреди. А когато се погледне от най-високата част на скалите, светът се превръща в малък рай, а хората в истински калинки, които избират да полетят, за да опознаят красотата и мистиката на родните забележителности.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

 

Горещи

Коментирай