„Градините на света“ в Берлин са едно начинание на бившата ГДР, което се е разраснало значително след падането на Берлинската стена. Днес на територията на Gärten der Welt има безброй образци на градини от цял свят.
Това е едно чудесно място за еднодневно посещение в рамките на германската столица.
Берлинският квартал „Марцан“ не е особено красив със своите редици от панелни блокове от времето на соца. Но комунистите са оставили много зеленина между тях. Там е имало много място за паркове, въпреки че градът е бил разделен на две от Берлинската стена, която пазела хората да не излизат от ГДР, пише The Berlin Spectator.
Най-големият парк с лалета в света – истински пролетен спектакъл
В тези времена Берлин имал нужда от два зоопарка – източен и западен, две градски зали, по две от всичко. Западен Берлин имал парк „Брицер“, който е подготвен за федералното градинско изложение през 1985 г. Източен Берлин искал да има еквивалент. Затова създал „Парк за отдих Марцан“ за берлинското градинско изложение през 1987 г. по случай 750-ата годишнина на града.
Това било само две години преди падането на комунизма и стената. Но паркът в Марцан оцелял.
След обединението на Германия, през 1995 г. Берлин поискал да бъде домакин на още едно градинско изложение. Но плановете пропаднали. Първоначално трябвало да бъдат направени азиатски градини за събитието в Тиергартен близо до центъра на Западен Берлин, въпреки факта, че там нямало достатъчно място. Много по-късно тези екзотични градини били монтирани в днешните Градини на света.
Градът продължил да инвестира в парка за отдих в Марцан. Засадените там растения наистина изглеждали добре. А и паркът в Източен Берлин би привлякъл част от туристите от центъра на града.
В началото на пандемията от коронавирус проблемът с прекалено многото туристи се измести от липсата на туристи изобщо. Но берлинчани продължиха да посещават големия парк в източната част.
През 2017 г. той официално е преименуван на Градините на света, защото се е превърнал точно в това. От 2000 г. там има китайска градина. Почти всяка година към него се добавят нови видове, включително корейска и японска. Всички те са невероятно красиви.
На огромната площ има още много – балийска, ориенталска, италианска ренесансова, християнска, английска и еврейска градина.
Покрай Промендата Акватика има водни градини, огромни морави с всякакви видове растения. Повечето цветя могат да бъдат разгледани от алеите. Близо до лабиринта на парка има истински океан от цветя. Розовата градина и Цветният театър са чудесни места.
Няколко градиниари се грижат усърдно за растенията. Те вероятно могат да назоват всяко цвете с името му.
Едно от най-приятните места за почивка е кафенето в езерото на китайската градина. Семействата с деца не бива да подминават площадката със синия кит. Има наблюдателна кула, до която може да се стигне пеша или с въжен лифт. От там всичко изглежда прекрасно, дори и Марцан.
Стига с този Лондон! Вижте невероятните малки градчета в Англия
До градините може лесно да се стигне с градски транспорт. Цената на обикновен входен билет е 7 евро, а на такъв, който включва лифт – 9,90 евро.