В покрайнините на Рим, покрай древния Виа Касия, има голям надгробен камък, който не може да бъде незабелязан. Векове наред той е бил известен като „гробницата на Нерон“.
Но това всъщност е мястото, на което почива проконсул Публий Вибий Мариан, а не известния римски император.
Как италианският остров Занон се превръща в средище на разврата
Паметникът датира от края на 3-и век, около 200 години след смъртта на Нерон през 68 г. Вярването, че Нерон може да се върне от мъртвите било много популярно след смъртта на императора и се разпространявало векове наред.
През 12-и век папа Паскалий II унищожил мавзолея, където се пазели тленните останки на Нерон, от страх че бившият император може да се върне от мъртвите като Антихриста, съобщава Atlas Obscura.
Скоро след това започнали да се появяват слухове, че останките на Нерон са спасени от унищожение и преместени извън Рим. Хората започнали да идват на гроба на Публий Вибий Мариан, мислейки, че прахът на императора е преместен там.
Вярването било толкова силно, че околността била наречена, и все още се нарича, Томба ди Нероне (Гробницата на Нерон).
Грубата грешка, която всички правят, когато говорят за Ватикана
Въпреки че надписът ясно посочва, че това е гробът на Публий Вибий Мариан, мнозина били убедени, че той е погрешен. Вярването, че това е гробницата на Нерон, било опровергано чак през 19-и век.