Историята на стаята за откупи, препълнена с несметни богатства

Историята на стаята за откупи, препълнена с несметни богатства

Този прекомерен откуп е един от най-високите плащани някога в човешката история

В северните планини на Перу се намира историческият град Кахамарка, където великата империя на инките посрещнала гибелта си. Именно на тази почва испанският конкистадор Франсиско Писаро организира падането на владетеля на инките Атахуалпа, като го залавя и затваря в скромна стая в непосредствена близост до големия площад.

В отчаян опит за свобода, Атахуалпа обещава да напълни стаята веднъж със злато и два пъти със сребро, наредени толкова високо, колкото може да достигне протегнатата му ръка. Този прекомерен откуп е един от най-високите плащани някога в човешката история, съобщава Amusing Planet.

Отварят за туристи тайната стая на Микеланджело ВИДЕО

Въпреки усилията си, Атахуалпа е екзекутиран след скалъпен процес от своите похитители. Стаята, в която се случва всичко това, е известна като Стаята за откуп или „Cuarto de Rescate“ (Спасителна стая) и все още може да бъде посетена в град Кахамарка.

В началото на 16 век империята на инките е една от най-големите цивилизации в Америка, простираща се от северната граница на съвременен Еквадор до река Мауле в централно Чили, обхващаща тихоокеанското крайбрежие и планините на Андите. През 1532 г. Атахуалпа се възкачва на трона на това обширно царство, след като категорично побеждава своя полубрат и действащ император Хуаскар след три години брутален граждански конфликт. Управлението на Атахуалпа обаче се оказва мимолетно.

На фона на вътрешните борби в империята на инките, испанска експедиция, водена от Франсиско Писаро, се впуска в мисия да завладее Южна Америка. Пристигайки на остров Пуна през януари 1531 г. със скромна сила, включваща 168 войници и приблизително две дузини коне, те се отправят на юг към сърцето на владението на инките. Разположени на върха на височините на Кахамарка със страхотна армия от близо 80 000 закалени в битки войници, победили в неотдавнашната гражданска война срещу Хуаскар, инките не усещат никаква заплаха от оскъдния контингент на Писаро, независимо от чуждестранното му облекло и модерните оръжия.

С жест, който изглежда приятелски, Атахуалпа посреща авантюристите дълбоко в своята планинска империя, възнамерявайки да ги вкара в засада. Без да знае, Писаро организира контраофанзива с по-малка, но значително по-мощна сила, оборудвана със стоманени оръжия и дълги мечове, далеч по-добри от дървените, каменните, медните и бронзовите оръжия, притежавани от инките. В кратка и брутална среща силите на инките са унищожени и Атахуалпа се оказва пленен.

Не отнема много време на Атахуалпа да осъзнае истинските намерения на испанските нашественици: те жадуват злато и сребро. Той наблюдава плячкосването на лагерите и храмовете на инките в Кахамарка, ставайки свидетел на заграбване на ценни съкровища. Атахуалпа схваща суровата реалност, че свободата му зависи от способността му да плати откуп.

Така той предлага на Писаро сделка за освобождаването си: да напълни затворената си стая със злато веднъж и два пъти със сребро, стигайки до нивото на протегнатата му ръка. Стаята е дълга 6,7 м и широка 5 метра. Атахуалпа бил висок мъж и можел да протегне ръката си до около 2,5 м. Тази височина сега е маркирана с червена линия.

През следващите два месеца носачи се стичат от всички краища на империята, доставяйки огромни богатства, за да умилостивят нашествениците. Сред богатствата има не само златни монети, но и безценни произведения на изкуството, изработени от злато и сребро, заедно с безброй тонове благородни метали под формата на бижута и храмови украшения.

За да ускорят процеса, испанците стриват на прах по-обемистите предмети, правейки по-бавно натрупването в стаята. Това натрупано съкровище след това е претопено, рафинирано в 22-каратово злато и прецизно преброено. Откупът на Атахуалпа възлиза на над 6000 килограма злато и двойно повече в сребро, което се равнява на близо половин милиард долара по днешните стандарти. 20% от плячката са разпределени за краля на Испания, а останалата част е разпределена между войниците въз основа на техните звания. Легендата разказва, че дори най-нискостоящите сред войниците са получили дял, възлизащ общо на 20 килограма злато и 40 килограма сребро.

Междувременно тримата генерали на Атахуалпа, Куискис, Халкучима и Руминахуи започват да мобилизират голяма армия. След няколко месеца в страх от предстоящо нападение, числено превъзхожданите испанци смятат, че Атахуалпа е твърде голяма опасност и решават да го екзекутират.

Писаро организира фиктивен процес, обвинявайки Атахуалпа в бунт срещу испанците, идолопоклонство и братоубийство на брат му Хуаскар. Атахуалпа е осъден на смърт чрез изгаряне на клада. Когато Атахуалпа изразява загриженост, че душата му няма да може да отиде в отвъдния живот, ако тялото бъде изгорено, отец Винсент де Валверде предлага да смекчи присъдата на смърт чрез гарота, но само ако се съгласи да приеме католицизма.

Изправен пред ужасен ултиматум, Атахуалпа се съгласява да бъде кръстен в католическата вяра и приема името Франсиско Атахуалпа в чест на Франсиско Писаро. Той е екзекутиран чрез удушаване с гарота на 26 юли 1533 г.

Дело на извънземни ли е тази древна крепост на инките? СНИМКИ


Стаята за откуп все още стои на големия площад в малък двор, притиснат между търговски обекти на улицата и достъпен през веранда. Изработена е от вулканичен камък и се твърди, че е в лошо състояние заради замърсяване и атмосферни влияние.

Археолозите са разкопали подовете, но стените на сградата са все още до голяма степен непокътнати, чак до червената линия, показваща височината, до която Атахуалпа обещва да напълни стаята със съкровища.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментирай