В Мароко е част от традицията и културата да се канят гости на вечеря. Гостите обаче идват не само за вечеря, но могат да останат и за няколко дни. Ако това са близки роднини, с които отдавна не сте се виждали, и, разбира се, ако домакинята е у дома.
Особено често обичат да посещават в петък. Това е специален ден за мароканците. Почти във всеки дом, във всеки ресторант можете да намерите такова интересно ястие като кус-кус.
Кускусът се прави от кускус, месо, зеленчуци и нахут. Традиционно се добавят 11 вида зеленчуци, но понякога домакините опростяват задачата и добавят 3-4 вида зеленчуци. По традиция те ядат кускус с ръце, правят залък и го слагат в устата си. Но по-често, разбира се, ядат с лъжица. Той е по-естетически приятен и тогава не е нужно да чистите кускуса отвсякъде.
Турски небостъргач ще промени силуета на Ню Йорк
Второто популярно ястие на мароканската трапеза е таджин. Името на ястието идва от същото име на конусовидния капак, в който се приготвя. Таджин може да се направи от всичко. Обикновено това са птици, агнешко, риба или просто зеленчуков таджин. Агнешки крака / копита, мозъци, глави и дори ... това, което е между краката на овен, се сервира рядко. Всичко може да се намери.
Любимият вид тажин е пуешко филе с лук и стафиди. С прясно изпечен домашен хляб просто ще оближете пръстите си. Толкова деликатен сладък вкус. Към основното ястие се сервират и салати и различни закуски.
Като за начало обикновено има пържени картофи и печени зеленчуци. Редовна зеленчукова салата, както и ориз с риба тон. Тун е местна консервирана храна, която често се добавя към салати и пици. И всичко е подправено със зехтин. Ето такава необичайна комбинация.
Плодовете се сервират за десерт; сега в Мароко гроздето и нарът са особено популярни. А също и прясно изцеден сок, домашна лимонада.
Партенонът – скривалище за милиони сребърни монети?
След вечеря гостите често се изненадват, че мъжете не се опитват да помогнат за почистването, а отиват да си говорят в друга стая. И това се отнася за мъже от всички възрасти. Гостите също нямат право на почистване, дори намек за помощ. И винаги домакинята отново трябва сама да почисти всичко. За щастие сега има съдомиялни.