Какво крият фалшивите фасади в Лондон, Париж и Ню Йорк

Те често се превръщат в местни забележителности, които туристите идват да видят, и дори стават част от популярни филми

https://pochivka.blitz.bg/pateshestviya/kakvo-kriyat-falsivite-fasadi-v-london-pariz-i-nyu-iork Pochivka.blitz.bg
Какво крият фалшивите фасади в Лондон, Париж и Ню Йорк

Фалшивите фасади са нещо необичайно и често се превръщат в местни забележителности, които туристите идват да видят, и дори стават част от популярни филми. Не става дума за улично изкуство, а за истински фасади, които изглеждат напълно реално, но зад тях просто няма сгради.

Понякога създаването на такива фасади е свързано с решаването на битови въпроси. Вероятно най-известният такъв пример са „къщите“ под номера 23-24 в „Лейнстър Гардънс“ в Лондон.

Митове за Великобритания и жителите ѝ, които са тотална заблуда

Те дори попаднаха в популярния сериал „Шерлок“ на Би Би Си като една от странните забележителности на Лондон, подходяща за разиграването на поредната мистерия. Зрителите имат възможност да видят добре това място – първо самата фасада с мрачни прозорци, а след това отгоре над стената, където няма покрив, както се очаква, а минават релсите на метрото.

Историята е следната: през 60-те години на 19-и век тук е прокарана линия на метрото. Тъй като това е направено по т.нар. открит метод – чрез изкопаване на огромен тунел, в който са положени релсите, е било необходимо на някои места да бъдат премахнати „препятствията“.

Такова се оказала къщата, намираща се на посочения адрес, която просто е съборена. В Лондон къщите обикновено са една до друга – стена до стена, с еднакви фасади и изглеждат като една дълга къща на цялата улица.

Когато метрото е пуснато, между къщите е оставена дупка. Изглеждало сякаш един от входовете се е срутил. Отгоре може да се види, че зад фасадата се намира отворената част на тунела на метрото. Това биило нужно, тъй като влаковете още се движели с парни локомотиви и димът трябвало да излиза.

За известно време „Лейнстър Гардънс“ изглеждал по този начин, но по-късно жителите му започнали да недоволстват. Кметът и ръководството на метрото трябвало да намерят изход от ситуацията и това се оказало възстановяването на фасадата, която да затвори дупката на улицата.

 

За изграждането на лондонското метро са съборени много сгради, но решението да се построи фалшива фасада, за да се запази „равномерния“ вид на улицата е приложено само на това място. Минувачите не забелязват разликата, а дори и някои от съседите не знаят, че фасадата е фалшива.

Съществува и градска легенда, според която през 30-те години предприемчив младеж продавал билети за благотворителен бал, който трябвало да се проведе на този адрес. Гостите били много изненадани, когато намерили къщата, но не можели да влязат в нея.

На този адрес местни шегаджии пращат доставчици на пици или таксиметрови шофьори, както и досадни агенти или други натрапници.

Нищо чудно да прявят същото и в Париж, където на улица “Rue la Fayette” 145 има „двойник“ на лондонската фалшива фасада.

Това не е истинската фасада на старата сграда, която е разрушена, но целта на разрушаването ѝ е подобна – вентилационна шахта на парижкото метро, която се намира зад стената.

Това се случило през 80-те години на 20-и век. Къщата е разрушена при построяването на тунела, а стената е оставена, за да не се разваля цялостния изглед на улицата.

До 2015 г. тази „къща“ изглеждаше по-различно. След това беше реставрирана, вратите бяха боядисани и изглеждаше, че дори прозорците са сменени. Изгледът отгоре показва, че самата къща на практика е тръба, осигуряваща изтеглянето на въздуха от подземието.

По света има още такива примери за фалшиви фасади и тяхното предназначение не е тайна. В САЩ, когато започва строителството на първия подводен тунел на метрото между Манхатън и Бруклин в Ню Йорк, една малка къща, построена през 1847 г., е превърната във вентилационна станция.

Мрачното кътче на Ню Йорк, където никой не ходи и никого не пускат

Тази къща се намира на улица “Joralemon” 58 в Бруклин и не се откроява особено. Но жителите на съседните къщи я наричат “Shaft House” и казват, че понякога пушекът излизал направо през прозорците.

Историческата фасада на сградата е възстановена чак през 1999 г. Прозорците са направени от затъмнено стъкло, а авариен изход води до самата къща, по който може да се направи спешна евакуация на метрото.

За разлика от примерите в Париж и Лондонд, това все още е цяла сграда. Вътре има работни помещения и съседите виждат служители в специални униформи, които периодично влизат през вратите.

Харесайте pochivka.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай