Кападокия е популярна туристическа област в Турция, интересна със своя вулканичен ландшафт, пещерни градове , каньони и долини.
Ако не пиете, няма какво толкова да правите тук, твърди американският пътешественик Джон Уайт.
"Най-близкият голям град e Невшехир, където попаднах с настъпването на тъмнината. Оттук се отправих в градчето Аванос, където живее моят местен гид Хевал. Транспортът е добре развит из цяла Кападокия.
Аванос е разположен на брега на река Кизилирмак.
Аванос малко градче, в което се отглежда грозде и се произвеждат керамични изделия. Болшинството туристи не стигат до него.
Ето какво разказва още Джон Уайт:
Моят местен гид Хевал се оказа археолог. Той работи на разкопките на древните подземни градове, открити край Невшехир и преподава в местния университет. В свободното си време пише статии за списания и готви супа от леща. Препоръчвам ви го, ето неговите контакти:
www.couchsurfing.com/people/sarkasiya.
Ако отивате при него, занесете му водка.
Та, Хавал ми подари карта, която препоръчвам на всички, които смятат да отидат в Кападокия.
Чавушин (Çаvuşin). Първата ми работа бе да се отправя в скалния град Чавушин. Край Чавушин растат гъби.
През 1996 г. скалите се срутили и няколко души от неговото семейство загинали. След това той се спуснал в долината и си построил нов нормален дом. Когато му казах, че ще напиша за това в блога си, Мехмет засия от радост и ми подари сувенир. За 2 лири.
Някога тук са живели християни, оставили след себе си старинните скални църкви. Това е триетажната църква на Никифор Фокас, построена през десети век.
От Чавушин до Гьореме (центърът на Кападокия) са всичко 2,5 километра. Но аз не търся лесните пътища, така че направих малка обиколка (30 километра) и се разходих по пешеходните трасета през Розовата и Червената долина.
Което не се оказа добра идея. Зимата тук съвсем не е мека.
Как да е, стигнах до Гьореме и реших да се разходя из него на следващия ден.
Гьореме (Göreme) – това е селище в самия център на Кападокия. Тук има много хотели, ресторанти и туристически агенции. Той е населен предимно от китайски туристи.
В Гьореме има много старинни църкви, за повечето се плаща и снимането е забранено.
През 15-16 век византийците са използвали крепостите за наблюдателни пунктове и разменяли сигнали с другите крепости с помощта на огледала и огньове. В днешно време замъкът е изоставен. На върха му има наблюдателна площадка. Опитах да се промъкна вътре заедно с група китайци, но бях разконспириран.
И няколко думи за въздушните балони. Това е най-популярната атракция в Кападокия. Стойността на полета варира от 80 до 250 евро. През лятото балоните летят от изгрева и може да се наблюдават и по сто балона в небето едновременно, но зимата не е сезон и летят рядко, само при хубаво време.
Да се движиш по пътеките през зимата също е сложничко. А пейзажите ти се виждат някак си еднообразни.
Един ден е малко за това, което можеш да видиш. Но повече от три дни си става скучно (ако не пиеш). Така че през зимата в Кападокия идвайте за 2-3 дни.